Prezydent Duda rozpoczął wizytę w Chorwacji

Andrzej Duda z małżonką fot. Radek Pietruszka/EPA

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką rozpoczął w poniedziałek wizytę w Chorwacji. Główny temat rozmów z prezydent i premierem Chorwacji to inicjatywa Trójmorza – współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarach energetyki, transportu i gospodarki.

Prezydent Duda we wtorek spotka się z prezydent Chorwacji Kolindą Grabar-Kitarović oraz premierem tego kraju Andrejem Plenkoviciem.

Szef gabinetu politycznego prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że chorwacka wizyta prezydenta Dudy to ostatni etap przygotowań do „najważniejszego wydarzenia wielostronnego w Polsce w zakresie dyplomacji” – lipcowego szczytu Trójmorza. Przypomniał, że inicjatywa Trójmorza to wspólny pomysł prezydentów Polski i Chorwacji.

6 lipca w Polsce z prezydentami naszego regionu spotka się prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Trójmorze to inicjatywa dotycząca współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki. W inicjatywę zaangażowane są cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej – Polska, Czechy, Słowacja i Węgry, trzy państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia, a także Chorwacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Austria.

Prezydent pod koniec maja w Bratysławie na forum GLOBSEC zadeklarował, że chce uczynić inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów swojej prezydentury. Jak mówił, jej charakter jest nie tyle polityczny, co infrastrukturalny i gospodarczy.

Szczerski powiedział, że Europa Środkowa powinna być jeszcze bardziej zintegrowaną częścią zjednoczonej Europy. „Pas między trzema Morzami – Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym – tworzy niezbędną część jednolitej Europy. Nie da się podzielić Europy na Europę wielu prędkości, trzeba Europę jednoczyć i dążyć do tego, żeby była ona coraz bardziej spójna” – ocenił.

Zdaniem Szczerskiego, inicjatywa Trójmorza ma być „politycznym parasolem ze strony prezydentów, zachętą wobec rządów, biznesu do tego, żeby postrzegali siebie nawzajem jako potencjalnych partnerów, także do działalności gospodarczej, do wspólnej ekspansji na rynki globalne i rynek zachodnioeuropejski”.

Prezydencki minister powiedział, że wizyta w Chorwacji ma także charakter wizyty gospodarczej. „Nasze obroty handlowe przekroczyły w 2016 roku 3 miliardy złotych, mają one charakter dynamiczny i wzrostowy” – podkreślił. Jak dodał, polskie firmy interesują się rynkiem chorwackim, nie tylko w obszarze turystyki, ale także w obszarze produkcji i usług.

Prezydentowi Dudzie w trakcie jego wizyty będzie towarzyszyć grupa przedsiębiorców; prezydenci Polski i Chorwacji w środę wezmą udział w Forum Biznesowym.

We wtorek prezydent złoży wieniec pod pomnikiem ofiar wojen w Chorwacji. Na środę planowane jest spotkanie prezydenta z Polonią.

Z Zagrzebia Marcin Gietka (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*