Prezydent Duda: Bill Clinton chyba dał się ponieść kampanijnym emocjom

fot. Matej Divizna/EPA

fot. Matej Divizna/EPA

Bill Clinton na wiecu wyborczym swojej żony chyba dał się ponieść emocjom kampanijnym – tak prezydent Andrzej Duda odniósł się w środę do wypowiedzi b. prezydenta USA o Polsce. Duda uważa, że postawa Clintona jest efektem „kłamliwego ukazywania obrazu Polski”.

Bill Clinton w piątek w wystąpieniu w New Jersey ocenił, że Polska i Węgry, które „nie byłyby wolne” bez udziału USA, uznały, że „z demokracją jest za dużo kłopotu”. „Chcą przywództwa w stylu Putina” – oznajmił. „+Dajcie autorytarną dyktaturę i trzymajcie cudzoziemców z daleka+; czy czegoś to nie przypomina? – pytał Clinton zgromadzonych, czyniąc aluzję do ksenofobicznych propozycji Donalda Trumpa, który stara się o prezydencką nominację Republikanów. Hillary Clinton ubiega się o nominację Partii Demokratycznej na listopadowe wybory prezydenckie w USA.

Polski prezydent pytany we Włoszech przez dziennikarzy o tę wypowiedź, odparł: „Myślę, że prezydent Bill Clinton chyba zapomniał, że był prezydentem. Prezydent powinien mieć po pierwsze dobre rozeznanie w bieżącej sytuacji, jeżeli chce się wypowiadać w przestrzeni publicznej. Po drugie, chyba dał się ponieść emocjom kampanijnym”.

Zadeklarował, że chętnie porozmawiałby z byłym prezydentem USA, gdyby ten przyjechał do Polski. „Może pewne rzeczy można by było spokojnie wytłumaczyć. Zdaje się, że ktoś go grubo wprowadził w błąd” – ocenił Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że bardzo wiele nieprawdy o sytuacji w Polsce opowiadają za granicą także polscy politycy. „Politycy opozycji, którzy na siłę próbują w ten sposób walczyć o władzę. To nie jest walka uczciwa, to jest szkalowanie własnego kraju. Szkoda, że tak się dzieje” – zaznaczył.

Według Andrzeja Dudy, postawa byłego prezydenta USA też jest „efektem takiego kłamliwego ukazywania obrazu Polski”. Jak mówił, bardzo źle, że są politycy, którzy nie wahają się przed takimi działaniami. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*