Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia sołtysom w dniu ich święta

Andrzej Duda fot.Radek Pietruszka/EPA

Andrzej Duda fot.Radek Pietruszka/EPA

Prezydent Andrzej Duda złożył w sobotę życzenia sołtysom z okazji ich święta. „Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem” – podkreślił w liście do przedstawicieli lokalnych społeczności.

Prezydent w liście zauważył, że sołtysi społecznościom wiejskim w Polsce przewodzą od blisko ośmiu stuleci. „Reprezentują je, służą im radą, pomocą, wsparciem. Sołtys to ktoś, kto wzbudza zaufanie, cieszy się szacunkiem i autorytetem. Ktoś, kto zna swoich sąsiadów, rozumie ich punkt widzenia, ich radości i troski, problemy i aspiracje” – napisał Andrzej Duda. Podkreślił, że „z prawdziwym uznaniem wita fakt”, że wśród sołtysów jest obecnie tak wiele kobiet.

„Dzisiaj sołtysi, jako bezpośredni reprezentanci swoich wspólnot lokalnych, współtworzą odrodzony samorząd terytorialny” – czytamy w liście. Prezydent podkreślił, że w oparciu o mandat, którzy sołtysi uzyskali od swoich wyborców, mają oni „realną możliwość, aby aktywizować mieszkańców sołectw i gmin, skłaniać ich do tego, aby włączali się w decydowanie o sprawach dla nich najważniejszych”.

„Z rozmów z sołtysami czerpię zawsze cenną wiedzę o życiu polskiej wsi” – zaznaczył Andrzej Duda. Podkreślił, że wie, „jak wiele ważnych, pozytywnych, ogromnie potrzebnych zmian dokonało się w małych ojczyznach właśnie z inicjatywy sołtysów”.

„Z okazji Dnia Sołtysa życzę Państwu, aby sprawowanie tej zaszczytnej funkcji przynosiło Państwu wiele osobistej satysfakcji oraz radości z dobrych owoców Państwa działań. Życzę wytrwałości i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Niech dzięki Paniom i Panom Sołtysom polskie wsie wciąż pięknieją, stają się coraz bardziej zamożne i nowoczesne” – napisał prezydent. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*