Prezydenci Polski i Singapuru otwarci na zacieśnianie relacji gospodarczych

Andrzej Duda i Tony Tan Keng Yama fot.Paweł Supernak/EPA

Prezydent Andrzej Duda powiedział w poniedziałek, że Singapur jest jednym z krajów, na który Polska chce rozszerzać współpracę gospodarczą. Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yama zaznaczył, że oba kraje mają w swoich regionach otwarte na inwestycje gospodarki.
Andrzej Duda podkreślił, że wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest historyczna, gdyż jest pierwszą na tym szczeblu od nawiązania stosunków dyplomatycznych między krajami 50 lat temu.
Głównym celem wizyty Tony’ego Tan Keng Yamy w Polsce była współpraca gospodarcza w zakresie badań, nowych technologii, energetyki. W obecności prezydentów Polski i Singapuru w Pałacu Prezydenckim podpisano porozumienie o współpracy między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a singapurską Agencją Nauki, Technologii i Badań, porozumienie o współpracy między Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH) a Singapurską Federacją Biznesu oraz porozumienie o współpracy między PAIH a Międzynarodową Radą Przedsiębiorczości Singapuru.
Jak podkreślił, Singapur jest dla Polski ważnym i perspektywicznym partnerem m.in. w dziedzinie nowoczesnych technologii, innowacji.
Prezydent Singapuru w oświadczeniu dla prasy ocenił, że jego wizyta stanowi “kamień milowy w dwustronnych relacjach pomiędzy Singapurem i Polską”. Przekonywał, że podpisane porozumienia umocnią wymianę i współpracę pomiędzy firmami obydwu państw oraz nadadzą rozpędu i przyczynią się do zacieśnienia stosunków między krajami. Wyraził też nadzieję na szybkie ratyfikowanie umowy o wolnym handlu pomiędzy Singapurem a Unią Europejską.
Tony Tan Keng Yam zaprosił prezydenta Dudę do złożenia wizyty w Singapurze. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*