Prezes PiS: suwerenna, wolna demokratyczna Polska to nasz cel

Prezes PiS: suwerenna, wolna demokratyczna Polska to nasz cel

Suwerenna, wolna, demokratyczna, przyzwoita i uczciwa Polska to nasz cel, ten cel zostanie zrealizowany w tym pokoleniu, zwyciężymy – zapewnił prezes PiS Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim, podczas obchodów 92. miesięcznicy smoleńskiej.

Lider PiS uczestniczył w niedzielę w Marszu Pamięci, który po mszy w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela przeszedł Krakowskim Przedmieściem przed Pałac Prezydencki.

W przemówieniu na Krakowskim Przedmieściu Kaczyński mówił, że kiedy patrzymy na obecny kształt naszego życia publicznego i społecznego, musimy pamiętać, że pojawiło się w nim bardzo wiele zła. „Bardzo wiele zła, coraz bardziej bezczelnego, coraz bardziej agresywnego, coraz bardziej mającego poczucie bezkarności” – podkreślił. „I temu też trzeba się przeciwstawić” – dodał.

„Gdy ci, którzy tam demonstrują, jeden z nich, mówi już o tym, że trzeba czekać na zwłoki, że niestety nie ma jeszcze zwłok, kiedy w sposób haniebny obraża się kobiety i to publicznie, przy kamerach, przy ludziach, to trzeba sobie powiedzieć: naszym zadaniem jest przywrócenie w Polsce przyzwoitości, normalności” – wskazał prezes PiS.

„Nasi wrogowie nie spoczną. Oni chcą zniszczyć nasze życie. Chcą doprowadzić nasz kraj do ciężkiego kryzysu. Chcą doprowadzić do tego by wróciło to, co Polskę niszczyło i okradało. Do tego, co prowadziło do degradacji naszego państwa i naszego narodu. To ich cel. Nie dopuścimy do tego by ten cel został zrealizowany” – zapewnił Kaczyński.

fot.Marcin Obara/EPA-EFE/REX/Shutterstock

W odpowiedzi na przemówienie Jarosława Kaczyńskiego, uczestnicy uroczystości krzyczeli „Zwyciężymy! Damy radę!”.

Prezes PiS mówił także, że „Marsze Pamięci wkrótce się skończą, ale nasza misja będzie trwać dalej”.

„Mogę powiedzieć to, o czym mówię od dawna, jesteśmy coraz bliżej. Kiedyś mówiłem to z głębokim przekonaniem, ale nie potrafiłem odpowiedzieć kiedy to będzie. Dziś jesteśmy przeświadczeni, że to już tylko kilka miesięcy, kilka miesięcy do momentu, w którym powstaną pomniki i kilka miesięcy do chwili, w którym będziemy mieli raport komisji smoleńskiej” – zaznaczył.

„Suwerenna, wolna, demokratyczna, przyzwoita i uczciwa Polska to nasz cel. Ten cel zostanie zrealizowany w tym pokoleniu. Zwyciężymy” – zapewniał Jarosław Kaczyński.

Obchody miesięcznicy smoleńskiej rozpoczęła liturgia mszy św., w które uczestniczyli m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, szef MON Antoni Macierewicz, szef MSWiA Mariusz Błaszczak, szef MS Zbigniew Ziobro.

Marsz otwierał szyld z napisem: „Smoleńsk – Pamiętamy!”. Uczestnicy demonstracji trzymali także transparenty z hasłami: „Na zawsze w naszej pamięci prof. dr hab. Lech Kaczyński Prezydent RP”, „Panie Prezydencie, byłeś i będziesz dla nas wzorem”.

Natomiast na Placu Zamkowym wokół Kolumny Zygmunta zebrali się kontrmanifestanci. Wśród nich byli m.in. działacze organizacji Obywatele RP. Wznosili oni hasła „Konstytucja” i „Protestujemy tam, gdzie chcemy”. Trzymali też transparenty m.in. z napisami: „Pamiętamy o wszystkich ofiarach katastrofy”, „Odejdź bez żadnego trybu”, „Quo Vadis ludu smoleński”.

Stołeczna policja oceniła, że podczas odbywających się w niedzielę w Warszawie zgromadzeń było bardzo spokojnie.

W piątek policja ujęła cztery osoby, które obrzuciły jajkami samochody wyjeżdzające z terenu Pałacu Prezydenckiego po desygnowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera. „Trzy auta ustrzeliliśmy (…) zwłok nie ma” – miały mówić – jak wynika z relacji zamieszczonej na Twitterze – osoby obecne wówczas przed Pałacem Prezydenckim. Przed Sejmem z kolei doszło do ostrej wymiany zdań między dziennikarką TVP, a prowadzącymi w tym miejscu protest Obywatelami RP. Od jednego z protestujących pracownicy TVP usłyszeli m.in. wulgaryzmy i groźby. TVP zapowiada, że w poniedziałek złoży zawiadomienie do prokuratury w związku z piątkowym „atakiem” na dziennikarkę telewizji i utrudnianiem jej wykonywania obowiązków służbowych. Zawiadomienie prokuratury zapowiada też Policja. (PAP)

Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński z uczestnikami miesięcznicy
fot.Marcin Obara/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*