Premier: Polska nie jest izolowana w UE, broni swoich racji

Premier Beata Szydło fot.Radek Pietruszka/EPAlo

Polska nie jest izolowana w Unii Europejskiej, broni swoich racji – powiedziała w sobotę premier Beata Szydło, pytana o słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który ocenił, że Polska stawia się „na marginesie” Europy.

Francuski przywódca, komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił, iż stawia się ona „na marginesie” Europy w „wielu kwestiach”. „Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra” – powiedział Macron.

Odnosząc się do tych słów premier Beata Szydło powiedziała w TVP Info, że Polska „ani nie jest izolowana w Europie, ani nie jest z nikim skonfliktowana”, natomiast „broni swoich praw i swoich racji, tak jak wszystkie pozostałe kraje europejskie”.

„My nie będziemy w tej chwili przyjmowali takiej oto polityki, że mamy poddawać się dyktatowi innych. Nie, chcemy mieć swoje zdanie. Chcemy być lojalnym, solidarnym członkiem UE i takim jesteśmy” – powiedziała Szydło.

Podkreśliła, że Polska jest i będzie w Unii Europejskiej. Jak dodała, opozycja i wszyscy ci, którzy „próbują budować jakiś konflikt czy pokazywać skonfliktowanie Polski z UE”, mają „nieczyste intencje”.

„Dla polski bardzo ważna jest przyszłość Unii Europejskiej, Europy i dlatego próbujemy powiedzieć o tym, że jest potrzebna refleksja nad tym, aby UE zastanowiła się czy kierunek, w którym podąża jest tym, w którym powinna pójść” – powiedziała Szydło.

„Dla Polski ważne jest to, aby Unia przetrwała” – dodała szefowa rządu.

W piątek wiceszef MSZ Marek Magierowski wezwał „w trybie pilnym” chargé d’affaires Francji Sylvaina Guiaugué i – jak poinformował MSZ – „wyraził oburzenie rządu RP po aroganckich słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona”.(PAP)

Categories: Polska

Comments

 1. Rozumiejacy
  Rozumiejacy 26 sierpnia, 2017, 14:26

  „Solidarnie i lojalnie”, tylko ze mamy inne zdanie i robimy swoje nie patrzac sie na innych. Przeciez nas z Unii nie wykopia, nie beda miel odwagi.
  Polska nie odwroci tradycji Europy zachodniej przyjmowania imigrantow i uchodzcow. Polska tez ich miala w 16-tym wieku, a potem o tym zapomniala, z roznych powodow historycznych. Europa, szczegolnie duze miasta, zawsze miala tlumy obcokrajowcow. Dla ludzi ktorzy wyrosli w komunie to trudne do zrozumienia. Rezultatem komunizmu jest wlasnie strach i ksenofobia.
  Obecnie, Polska jest kulturowo nieprzygotowana do przyjmowania u siebie innych nacji na stale. Nie umiemy tego kroku zrobic, zaslaniamy sie potencjalnymi niebezpieczenstwami, ktorych nie powinno sie bagatelozowac. Jestesmy troche umeczeni historią, jestesmy, po latach, ciut podjerzliwi, i zanim spadna na nas nowe nieznane problemy chcemy troche odpoczac….

  Reply this comment
 2. Dedi
  Dedi 1 września, 2017, 01:52

  Oczywiście, że Unia musi przetrwać żeby Polaczki miały skąd doić pieniądze. Jak to niektórzy mówią „I Unię dojną racz nam dać panie”. Osobiście uważam, że powinno skończyc się z dojeniem socjalu z zagranicy. Wszystkie kurki powinny być szczelnie pozakręcane. Moim zdaniem Rząd powiniem odpuścić i zgodzic sie na imigrantów, bo prędzej czy później Polska za to zapłaci. Nie chce przejmując rządy po PiS-ie mieć UE na karku.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*