Prawie 400 przypadków oślepiania pilotów laserem od 2009 r.

Prawie 400 przypadków oślepiania pilotów laserem od 2009 r.

Prawie 400 przypadków celowego oślepiania załóg samolotów i śmigłowców promieniami lasera odnotowała od 2009 r. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Ten proceder jest niebezpieczny i może doprowadzić do katastrofy – przestrzega szef komisji Maciej Lasek.

We wtorek PKBWL podała na Twitterze statystyki zgłoszeń dotyczących prób oślepienia laserem załóg lotniczych. W 2009 r. takich przypadków było 11, w 2010 r. – 36, w 2011 r. – 57. W 2012 r. ich liczba wzrosła do 99; w 2013 r. – odnotowano ich 89. W tym roku do PKBWL wpłynęło już 97 takich zgłoszeń. Ostatnie – we wtorek rano.

Z danych komisji wynika, że najczęściej oślepiane są załogi samolotów cywilnych podchodzących do lądowania w okolicach dużych lotnisk.

W Polsce PKBWL nie zajmuje się ściganiem sprawców. Rejestruje jedynie takie przypadki, a zajmowanie nimi zostawia policji. Z informacji komisji wynika jednak, że tylko w dwóch przypadkach w ostatnich latach udało się odnaleźć sprawców.(PAP)

fot.Radek Pietruszka/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*