0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaPolskaPowstanie zespół ds. bezpieczeństwa w procesie przyjmowania uchodźców

Powstanie zespół ds. bezpieczeństwa w procesie przyjmowania uchodźców

-

fot.Valdrin Xhemaj/EPA
fot.Valdrin Xhemaj/EPA

Powstanie specjalny zespół, który będzie odpowiadał za zapewnienie bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji do Polski uchodźców. W jego skład będą wchodzić m.in. szefowie służb specjalnych – wynika z projektu zarządzenia premiera, do którego dotarła PAP.

Projekt zarządzenia ws. „powołania międzyresortowego zespołu do spraw zapewnienia bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji uchodźców” trafił do konsultacji.

REKLAMA

Zespół ma opracować procedury postępowania dotyczące sprawnego rozpatrywania wniosków w procesie przyjmowania i pobytu uchodźców, ze szczególnym uwzględnieniem „okoliczności mogących wskazywać na zagrożenie dla obronności, bezpieczeństwa i porządku publicznego Polski”.

Ma również opracować „mechanizmy monitorowania procesów przesiedleń i relokacji uchodźców a także sposób kontroli wypełniania przez uchodźców obowiązków związanych z procesem integracji”.

Pracami zespołu będzie kierował szef MSWiA. Będzie mieć dwóch zastępców: wiceszefa resortu oraz koordynatora służb specjalnych. W skład tego gremium wejdą przedstawiciele czterech resortów: finansów, rodziny, zdrowia i MSZ, szefowie: Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz komendanci główni Straży Granicznej oraz policji.

W poniedziałek do konsultacji trafił także przygotowany przez MSWiA projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Projekt ma na celu dostosowanie przepisów krajowych do decyzji Rady UE z września 2015 r. w sprawie przyjmowania uchodźców.

Projektowane zmiany polegają na wydłużeniu dotychczasowego terminu przewidzianego na przekazanie informacji Szefowi UdSC, czy wjazd cudzoziemca na terytorium RP mogą stanowić zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony porządku publicznego – z 7 dni od dnia otrzymania wniosku do 30 dni, z możliwością dalszego przedłużenia do 14 dni.

Jak podkreśla MSWiA projektowane zmiany przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa państwa; wydłużenie tego terminu jest zasadne, ponieważ 7-dniowy termin przekazywania informacji nie gwarantuje rzetelnego ich zebrania.

Na początku stycznia wiceszef MSWiA Jakub Skiba, nadzorujący m.in. politykę migracyjną, poinformował PAP, że grupa polskich oficerów łącznikowych, m.in. Straży Granicznej, uczestniczy w Grecji w procesie weryfikacji tożsamości 67 uchodźców wytypowanych w pierwszej kolejności do osiedlenia w Polsce.

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców – relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu – mają trafić do naszego kraju w tym roku. Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 r. – PAP).

MSWiA chce, by większość spośród 7 tys. uchodźców, których Polska zadeklarowała przyjąć w ciągu dwóch najbliższych lat, trafiło do naszego kraju w 2017 r. Polska stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

REKLAMA

2091210557 views

REKLAMA

2091210860 views

REKLAMA

2093007320 views

REKLAMA

2091211145 views

REKLAMA

2091211291 views

REKLAMA

2091211435 views