Powstanie muzeum „żołnierzy wyklętych” i więźniów politycznych PRL

Areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie podczas dnia otwartego z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" fot.Marcin Obara/PAP

Areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej w Warszawie podczas dnia otwartego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” fot.Marcin Obara/PAP

Akt utworzenia muzeum „żołnierzy wyklętych” i więźniów politycznych PRL w areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie podpisał w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w obecności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

„Zebraliśmy się tutaj dla rozpoczęcia bardzo ważnego dzieła, które ma służyć umacnianiu pamięci, oddaniu czci tym, którzy walczyli za ojczyznę, i które ma jednocześnie służyć kształtowaniu świadomości Polaków, która dzisiaj (…) jest często niepełna, ułomna, bo przez wiele dziesięcioleci historia polskiej walki o wolność po 1945 roku była w niemałej mierze zapomniana, a jeśli była przedstawiana, to w sposób całkowicie nieprawdziwy, opaczny, znaki wartości były przesunięte” – podkreślił Kaczyński w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jak powiedział, „ci, którzy walczyli o wolność, byli przedstawiani jako jej wrogowie, przestępcy, bandyci, a ci, którzy wolność zwalczali, którzy niszczyli, zniewalali polski naród, byli prezentowani jako obrońcy dobra, niekiedy wręcz jako bohaterowie”.

Według niego świadomość „poważnych grup społecznych” pozostaje w tej kwestii niezmieniona. Dlatego – jak zaznaczył – należy przekazać prawdę o walce, która „była i pozostaje sensem polskiej historii”.

Prezes PiS podkreślił, że zmianę w polskiej polityce historycznej zainicjował śp. prezydent Lech Kaczyński. Jak przypomniał, prezydent stworzył Muzeum Powstania Warszawskiego, chciał także powołać muzeum „żołnierzy wyklętych” i więźniów politycznych PRL. „Nie zdążył, zginął, my dzisiaj podejmujemy to dzieło” – zaznaczył.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że z czasem cały budynek dawnego więzienia mokotowskiego stanie się muzeum służącym pamięci, edukacji, kształtowaniu świadomości i badaniom.

„To przedsięwzięcie będzie miało także wymiar symboliczny, będzie, jak sądzę, jednym z elementów ostatecznego zakończenia epoki przejściowej, epoki, w której Polska była już wolna, sama mogła wyłaniać swoje władze, ale w której te władze na różne sposoby były związane z tym, co było przedtem. Musimy tę epokę skończyć” – podkreślił Kaczyński.

„Zwracam się do ministra (Ziobry), by – w imię pamięci, którą podnosił, w imię pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale przede wszystkim w imię pamięci tych, którzy tutaj i w bardzo wielu innych miejscach w Polsce ginęli, byli torturowani, żyli w strasznych warunkach – podpisał tutaj akt, który będzie początkiem tego dzieła (…). Akt, który ustanowi muzeum; początkowo tutaj w tym gmachu, niewielkie, ale z czasem – miejmy nadzieję – obejmujące całe byłe już wtedy więzienie i będące nowym ważnym elementem całego systemu budowania i podtrzymywania polskiej pamięci” – powiedział prezes PiS.

„Żołnierze wyklęci przez blisko pół wieku przedstawiani byli jako bandyci, tak piętnowała ich władza komunistyczna i tak opisywali ich ludzie złej woli, którzy chcieli fałszować prawdę historyczną” – mówił minister Ziobro. Jak zaznaczył, za poświęcenie i przelaną krew spotykało ich zło, krzywda i zacieranie pamięci.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki wyraził nadzieję, że placówka powstanie w ciągu 4 lat.

W uroczystości wzięła udział m.in. Zofia Pilecka, córka rotmistrza Witolda Pileckiego. Prezes Kaczyński, minister Ziobro i Zofia Pilecka złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w mokotowskim więzieniu.

1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzony jest 1 marca.

Dzień ten ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*