Polska z rekordową liczbą przyznanych patentów w 2016 roku

Polska z rekordową liczbą przyznanych patentów w 2016 roku

W 2016 r. Europejski Urząd Patentowy (EPO) przyznał polskim spółkom i instytutom naukowym rekordową liczbę 180 patentów, głównie w sektorze technologii motoryzacyjnej. To o 19 proc. patentów więcej niż w roku poprzednim.

We wtorek Europejski Urząd Patentowy przedstawił w Brukseli wyniki działalności za ubiegły rok i informacje dotyczące wdrażania tzw. jednolitego patentu europejskiego. Z raportu EPO wynika, że co prawda Polska zarejestrowała w zeszłym roku rekordową liczbę patentów, ale jednocześnie o prawie 28 proc. zmniejszyła się liczba polskich zgłoszeń patentowych, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty.

„Nie wiemy, dlaczego ta liczba tak drastycznie spadła” – powiedział PAP przewodniczący EPO Benoit Battistelli.

Przyznane Polakom patenty dotyczyły przede wszystkim transportu, a konkretnie innowacji w zakresie branży motoryzacyjnej oraz sektora elementów mechanicznych. Obecnie pod względem zgłoszeń patentowych są to najprężniej rozwijające się branże w Europie. Co ciekawe, w ubiegłym roku polską działalność patentową napędzały głównie wyższe uczelnie i instytuty naukowe, a nie prywatne firmy, jak to ma miejsce w innych krajach. (PAP)

fot. EPA/IAN LANGSDON

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*