Polska uznaje zarzuty KE wobec ustawy o SN za bezzasadne

Polska uznaje zarzuty KE wobec ustawy o SN za bezzasadne

Zarzuty Komisji Europejskiej wobec ustawy o Sądzie Najwyższym należy uznać za bezzasadne – wynika z przekazanego w piątek do KE przez Polskę dokumentu, który widziała PAP. Jest to odpowiedź strony polskiej dla KE w ramach procedury naruszenia prawa dotyczącej ustawy o SN.

Z dokumentu wynika też, że Polska podtrzymała swoje wcześniejsze stanowisko i wniosła o umorzenie postępowania.

14 sierpnia Komisja Europejska podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym, co było kolejnym krokiem wobec Polski w procedurze dotyczącej naruszenia prawa. Komisja poinformowała wtedy, że pozostaje na stanowisku, iż ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów. Komisja wskazała wówczas, że przewidziane w nowej polskiej ustawie o SN obniżenie wieku emerytalnego sędziów SN z 70 do 65 lat może doprowadzić do zmuszenia części czynnych sędziów SN do przejścia w stan spoczynku, co może być sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów.

Przesyłając Polsce tzw. uzasadnioną opinię w odniesieniu do ustawy o SN 14 sierpnia, Komisja dała Warszawie miesiąc na odpowiedź.

Polski rząd w przekazanej KE w piątek odpowiedzi wskazuje, że kwestie uregulowane w ustawie o Sądzie Najwyższym, czyli organizacja wymiaru sprawiedliwości w Polsce, stanowią w całości kompetencję państwa członkowskiego, a nie UE. Podkreśla, że nie ma przepisów prawa UE, które regulowałyby kwestie związane ze strukturą sądownictwa w jakimkolwiek państwie członkowskim UE, w tym w Polsce, czy też z wiekiem spoczynkowym sędziów.

Wskazuje też, że zrównanie wieku przechodzenia przez sędziów w stan spoczynku z powszechnym wiekiem emerytalnym nie uniemożliwia Sądowi Najwyższemu orzekania w sposób niezawisły.

Rząd w Warszawie po raz kolejny podkreśla, że Polska stoi na stanowisku, że wprowadzone przez nią zmiany nie naruszają zasady niezawisłości sędziowskiej i nie mogą zostać uznane za naruszające traktat unijny.

Zaznacza też, że w polskim systemie prawnym gwarancje niezawisłości sędziowskiej wiążą się przede wszystkim z zapewnieniem stałości zawodu sędziego, w tym gwarancjami nieusuwalności, przyznanym immunitetem, gwarancjami godnego wynagradzania sędziów, a także tajemnicą narad. Niezawisłość sędziowską – jak informuje polski rząd – wspierają także zasady niepołączalności funkcji sędziowskich z innymi funkcjami publicznymi, nakaz apolityczności oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Rząd podkreśla, że zasada nieusuwalności sędziów, która jest zapisana w konstytucji, nie ma charakteru absolutnego i w pewnych sytuacjach stosuje się od niej wyjątki, np. w przypadkach najcięższych przewinień dyscyplinarnych. Z kolei przejście w stan spoczynku nie oznacza utraty statusu sędziego – bo sędzia w stanie spoczynku nadal zachowuje szereg bardzo szerokich gwarancji osobistych, w tym immunitet, wysokie uposażenie – a jedynie zakończenie sprawowania funkcji orzeczniczych. Zachowuje on prawo do pobierania uposażenia, ma obowiązek przestrzegania zasad etyki zawodowej, w tym zwłaszcza obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej – zaznaczono w odpowiedzi.

Autorzy odpowiedzi informują KE, że instytucja przejścia w stan spoczynku sędziów, która jest też w systemach prawnych innych państw członkowskich, jest dopełnieniem gwarancji nieusuwalności i niezawisłości sędziowskiej i wynika z potrzeby zapewnienia sprawnego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

W piśmie podkreślono, że wymiar sprawiedliwości, jak każda inna służba publiczna, dla sprawnego funkcjonowania wymaga obsadzenia przez osoby w wieku, który prawo krajowe uznaje za właściwy. Wyraża się to „w określeniu dolnej i górnej granicy wieku, w którym można sprawować określone funkcje” – konstatują autorzy dokumentu.

Jeśli przekazaną w piątek odpowiedź polskiego rządu Komisja uzna za niesatysfakcjonującą, w kolejnym etapie procedury dotyczącej naruszenia prawa może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

fot.PATRICK SEEGER/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 14 września, 2018, 15:57

  PiS zamyka oczy na sprawy oczywiste, niewygodne dla siebie. Przecież to dziecinada !

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 14 września, 2018, 17:37

  Towarzysze z PIS stosują metodę wyważania drzwi. Oni najpierw idą 3 kroki do przodu na przekór wszystkim a potem cofaja się o jeden krok żeby pokazać że oni przecież chcą współpracy i idą na ustępstwa. To banda politycznych cwaniakow w żyłach których płynie PRL-owska krew a teraz realizują scenariusz Putina dla Polski i Europy, którego celem jest rozbicie i podbicie Europy. W tym celu PIS rozbroil Polską Armię, sklócił z sojusznikami i podzielił naród po to żeby w razie ataku na Polskę, można było ją opanować w błyskawicznym czasie.Putin właśnie ćwiczy zdolności ofensywne w rekordowo wielkich manewrach na wschodzie w ktorych bierze udział 300 tys żołnierzy. Taka wewnętrznie rozbita Polska, z bezbronna armią i brakiem zaplecza to dla Putina łakomy kąsek. Dlatego PIS-owscy zdrajcy Polski, którzy w rzeczywistości są ruskimi agentami dążą do konfrontacji Polski z Europą i w efekcie wyrzucenia Polski z UE.

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 15 września, 2018, 13:37

  I zapamiętaj sobie łyczku, że PiS i PO to jedno i to samo zło!

  Reply this comment
 4. Normals
  Normals 15 września, 2018, 16:16

  Yaroon skoro dla ciebie słowa nielegalnie nagrane przez rosyjskie służby podczas jakiejś imprezy to jest to samo co konkretne działania PIS-dzielcow, które osłabiają pozycję Polski oraz jej realne możliwości obrony – to masz beret zryty bardziej niz chodnik w kopalni…..

  Reply this comment
  • Yaroon
   Yaroon 15 września, 2018, 16:46

   Przeczytaj siebie normals! Mister Spraw Wewnętrznych mówi: „Polska jest państwem teoretycznym!” Gdyby to powiedział Minister USA: USA jet państwem teoretycznym a tak naprawdę rządzi Putin i Rosja…to dla ciebie nic? Jesteś Normals skończonym idiotą i więcej nie będę z takim debilem dyskutował!

   Reply this comment
  • Yaroon
   Yaroon 15 września, 2018, 16:48

   Normals-nie tylko ja ci mówię, że jesteś kretynem, a ty dalej swoje…

   Reply this comment
   • Normals
    Normals 16 września, 2018, 18:17

    Wiem, że nie tylko ty mi to mówisz ale jak to stwierdził Coehlo -idioci są w przewadze liczebnej i nie powinno się z nimi walczyć. Więc idź dalej biadolic nad słowami nagranymi przez rosyjskie służby podczas zakrapianej imprezy a w międzyczasie PIS będzie bardzo realnie rozmontowywal Polskę i przesuwał ją na wschód. Jak już to zrobi to wtedy wrócimy do rozmowy kto tu jest skończonym imbecylem i tego nie zauważył bo się brendzlowal podsłuchami nagranymi w wiadomo jakim celu i czyim intetesie.

    Reply this comment
 5. Yankes
  Yankes 17 września, 2018, 10:38

  Normals…jest piekna pogoda, slonce, przyroda dzieli sie dorodnymi plonami ( sliwy, jablka) , a ty czubie wylewasz na forum brudnorozowa wode klamstw i absurdalnych przepowiedni . Jestes robakiem – ktorego nalezy tepic….albowiem ” Jesli pozwolisz, by robactwo sie rozmnozylo – rodza sie prawa robactwa. i rodza sie piewcy, ktorzy beda je wyslawiac”….Dlaczego? „Ze wzgledu na godnosc czlowieka, chocby nie bylo szans sukcesu „

  Reply this comment
 6. Yaroon
  Yaroon 17 września, 2018, 12:07

  Te straszenie Putinem to weszło ćwierć inteligentom (internetowym przygłupom) w krew 🙂

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 17 września, 2018, 16:40

   Yaroon i Yankees czyli dumb and dumber , uważają że strasze Putinem. Naprawdę jesteście aż tak tępi i nie sledzicie co się dzieje w kraju albo na Ukrainie? Tam też pewnie jakis idiota kiedyś mówił o straszeniu Putinem a teraz tam jest wojna. Ostatnio potwierdzily się też moje podejrzenia o tym , kto zorganizował podsłuchy u Sowy, wszystkie tropy prowadzą na Kreml ? Wyjmijce swoje pusty łby z tyłka to może dostrzeżesz jeden z drugim co się dookoła was dzieje…..

   Reply this comment
 7. Yaroon
  Yaroon 17 września, 2018, 17:52

  Yankes mam prośbę, nie odpisujmy Normalsowi, nie dyskutujmy z czabanem. On jest niereformowalny. Dla niego 2+2 =5 i koniec dyskusji. Możesz mu pokazywać na palcach, że to 4… a on powie, że to 5 i chuj! Jak wiesz mieszkam w Polsce, spotykam co rusz Ukraińców, których jest ok.2 mln. i nie słyszałem, że są tu z powodu Putina czy wojny, a z powodu biedy, korupcji i despotyzmu ukraińskich oligarchów. Z Donbasu czy ze strefy wojennej to może jest 1%, a reszta z samego Kijowa i biednych rejonów. Teraz druga sprawa. Minister Spraw Wewnętrznych Polski stwierdza, że „państwo polskie istnieje w teorii” (rządzą Niemcy i partyjni oligarchowie z PO-PSL) a ten kindybał Normals tego nie rozumie, że minister nie zaprzeczał, nie dementował, a przyznał się do tego, że to on powiedział. To nieważne gdzie minister powiedział, ale powiedział! Jednym słowem dyskusja z debilem nie ma sensu.

  Reply this comment
  • Normals
   Normals 18 września, 2018, 23:32

   Prawdziwi Dumb and dumber, orły intelektu wymyśliły że mnie ukaraja nie odpisujac mi. Wy jeden z drugim myślicie że ja lubię czytać wasze wypociny i oczekuję odpowiedzi? Być może by tak było gdybyście prezentowali jakiś poziom intelektualny bo teraz wywolujecie u mnie co najwyżej uśmiech politowania. Jesteście godni jeden drugiego i dla was dedykuję ten tekst :

   Spotkali się w święto o piątej przed kinem
   Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem.
   Tutejsza idiotko – rzekł kretyn miejscowy –
   Czy pragniesz pójść ze mną na film przebojowy?
   Miejscowa kretynka odrzekła: z ochotą,
   Albowiem Cię kocham, tutejszy idioto!
   Więc kretyn miejscowy uśmiechnął się słodko
   I poszedł do kina z tutejszą idiotką.

   Na miłym macaniu spłynęła godzinka
   I była szczęśliwa miejscowa kretynka,
   Aż wreszcie szepnęła: kretynie tutejszy,
   Ten film, mam wrażenie, jest coraz nudniejszy.
   Więc poszli na sznycel, na melbę, na winko
   Miejscowy idiota z tutejszą kretynką.
   Następnie się zwarli w uścisku zmysłowym
   Tutejsza idiotka z kretynem miejscowym.

   W ten sposób dorobią się córki lub syna –
   Idioty idiotki, kretynki kretyna,
   By znowu się mogli spotykać przed kinem
   Tutejsza idiotka z miejscowym kretynem.

   Reply this comment
 8. Yaroon
  Yaroon 17 września, 2018, 17:53

  Czasami to mi jego (Normalsa) żal. Sili się na mądrego, a durny jak but z lewej nogi. Tępy 🙂

  Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 18 września, 2018, 00:18

  ….mam nadzieje Normals , ze w koncu udanie ktos cie porwie….i wyladujesz w domu wiecznej szczesliwosci bez klamek

  Reply this comment
  • Yaroon
   Yaroon 19 września, 2018, 00:36

   A ty myślisz, że skąd on pisze? To w ramach terapii behawioralnej lekarze sprawdzają postępy leczenia i…załamują ręce. On nie chory, po prostu durny.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*