„Politico”: polscy wyborcy sprawili niespodziankę także Europie

fot.Politico

fot.Politico

Wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce jest niespodzianką dla całego kontynentu europejskiego – ocenia w poniedziałek brukselska edycja portalu internetowego „Politico”.

„Z wyników wyłania się scenariusz, który niewielu ludzi w Warszawie i Brukseli brało poważnie już na tak wczesnym etapie: niemal dekada dominacji Platformy Obywatelskiej w polityce krajowej może dobiegać końca. Kandydat tej partii (Bronisław) Komorowski, którego sondaże wskazywały jako zwycięzcę pierwszej tury, teraz stoi w obliczu trudnej drugiej tury wyborów za dwa tygodnie. Co ważniejsze, wyrównane szanse w tym prezydenckim wyścigu uwidaczniają słabości partii rządzącej przed wyborami parlamentarnymi tej jesieni” – pisze „Politico”.

Ocenia, że Prawo i Sprawiedliwość, główny rywal PO, w trakcie swoich rządów było „bardziej kłopotliwym partnerem dla UE, szczególnie dla Niemiec, preferując raczej pielęgnowanie relacji z Waszyngtonem niż z Brukselą”. Andrzej Duda prowadził kampanię, obiecując pozostanie Polski poza strefą euro i obniżenie wieku emerytalnego – wskazuje „Politico”.

„Jakakolwiek zmiana w Pałacu Prezydenckim oraz w Sejmie najpewniej odmieni rolę Polski w UE” – komentuje portal „Politico”, którego brukselska edycja ukazuje się od 23 kwietnia po przejęciu tygodnika „European Voice”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*