Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja

Władysłąw Bartoszewski fot.Rafał Guz/EPA

Władysłąw Bartoszewski fot.Rafał Guz/EPA

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się w 4 maja – poinformowała PAP rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostanie wystawiona księga kondolencyjna.

Pogrzeb Władysława Bartoszewskiego odbędzie się 4 maja w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Potem na warszawskich Powązkach Wojskowych odbędzie się ceremonia pogrzebowa. „W poniedziałek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w gabinecie prof. Bartoszewskiego zostanie wystawiona księga kondolencyjna” – powiedziała w sobotę PAP rzeczniczka rządu.

W najbliższy poniedziałek w czasie polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych premier Ewa Kopacz odczyta treść wystąpienia Władysława Bartoszewskiego. Przemówienie profesora miało zakończyć zaplanowane na poniedziałek spotkanie. „Pamiętam nasze ostatnie spotkanie w minioną środę, kiedy jechaliśmy na obchody 25. rocznicy odnowienia stosunków polsko-izraelskich” – powiedziała w sobotę szefowa rządu. „Wtedy przez całą drogę z KPRM na uniwersytet mówił tylko o jednym – o przygotowaniu konsultacji międzyrządowych z Niemcami, które odbędą się w poniedziałek. Mówił o swoim wystąpieniu. Nawet żartował: +gdybym mówił zbyt długo, proszę dać mi znać, pani Ewo, żebym nie zanudził+. Wiem, że podczas tych konsultacji pan profesor byłby z nami. Odczytamy jego wystąpienie” – wspominała premier Kopacz.

W sobotę w liście kondolencyjnym do premier RP Ewy Kopacz kanclerz Niemiec Angela Merkel napisała, że Władysław Bartoszewski był „niezłomnym bojownikiem o wolność i pojednanie” człowiekiem dalekowzrocznym i odważnym, łączącym intelekt i czyn. Jak zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu, te cechy charakteru Bartoszewskiego widoczne były w latach oporu przeciwko Niemcom w czasach narodowego socjalizmu, gdy po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego Auschwitz uczestniczył w powstaniu warszawskim. „Zamiast – w obliczu niezmierzonych cierpień – zwątpić w (sens) życia, stać się zgorzkniałym lub obmyślać zemstę, Bartoszewski kontynuował niewzruszenie walkę o wolność i pojednanie” – czytamy w liście przekazanym PAP przez urząd kanclerski.

Władysław Bartoszewski – pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, więzień Auschwitz, żołnierz AK, historyk i dwukrotnie minister spraw zagranicznych – zmarł w piątek wieczorem w wieku 93 lat. Wcześniej tego dnia w ciężkim stanie trafił do szpitala MSWiA w Warszawie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*