PO: złożymy wniosek o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce dla wojska

Eurocopter EC-725 Caracal fot.Paweł Jaskółka/EPA

Eurocopter EC-725 Caracal
fot.Paweł Jaskółka/EPA

Platforma Obywatelska zapowiedziała, złożenie w piątek w Sejmie wniosku o powołanie komisji śledczej ws. przetargu na śmigłowce dla wojska. Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił, że czwartkowa debata w Sejmie nad informacją ws. działań rządu w tej sprawie, nie przyniosła żadnych odpowiedzi.

Neumann przypomniał, że debata ws. odwołanego przetargu na śmigłowce bojowe dla polskiej armii oraz zakupu bez żadnych procedur śmigłowców Black Hawk – odbyła się na wniosek Platformy. „Chcieliśmy się dowiedzieć na jakiej podstawie pierwszy przetarg został wyrzucony do kosza i zrezygnowano z zakupu śmigłowców Caracal wybranych w przetargu a jednocześnie zrezygnowano z inwestycji w polskie miejsca pracy, inwestycji w polskie zakłady zbrojeniowe w Łodzi” – podkreślił poseł PO. Dodał, że Platforma pytała także o związki Macierewicza z amerykańskim lobbystą Alfonse D’Amato.

„Te wszystkie pytania zostały bez odpowiedzi, tak samo jak pytanie o to, kiedy polska armia otrzyma śmigłowce bojowe, kiedy polscy żołnierze i lotnicy będą mogli korzystać z bezpiecznych, uzbrojonych śmigłowców. Wszystko to zostało dzisiaj bez odpowiedzi” – podkreślił Neumann. Jak dodał, PO liczyła, że „uda się uzyskać jakąkolwiek chociaż namiastkę informacji” od szefa MON, poza „chaotycznymi wypowiedziami i atakiem na opozycję”. „Nic nowego w tej sprawie nie zostało wyjaśnione” – zaznaczył.

Neumann zapowiedział, że w piątek rano PO złoży wniosek o powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia „wszystkich wątpliwości, pytań narosłych już i bardzo intrygujących opinię publiczną”. „Tych różnych niejasnych kontaktów ministra Macierewicza w tej sprawie jest tyle, że uważamy, że komisja śledcza jest jedynym miejscem, które może wyjaśnić te kwestię” – podkreślił poseł.

Zapewnił, że komisja śledcza powstanie „prędzej, czy później”. „Jeśli ktoś myśli, że w tym szaleństwie, które proponuje minister obrony narodowej będzie można przejść do porządku dziennego, to się myli” – zaznaczył polityk. Dodał, że jeśli PiS nie powoła komisji w tej kadencji, to „ona powstanie w przyszłej”.

„Nie będzie pobłażania dla takich działań, to jest sprawa dla prokuratury” – mówił Neumann.

Na początku października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy – rozpoczęte we wrześniu 2015 r. – za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie zabezpieczała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Podpisanie umowy offsetowej było warunkiem zawarcia kontraktu na śmigłowce.

W ubiegłym tygodniu w Mielcu Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk. We wtorek MON zapowiedziało nowe postępowanie w sprawie zakupu śmigłowców w trybie pilnej potrzeby operacyjnej. Według resortu będą w nim mogły uczestniczyć wszystkie trzy podmioty, które brały udział w przetargu. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*