PO: ws. TK trwa gra na czas; po 9 czerwca może być za późno

fot.Rafał Guz/EPA

fot.Rafał Guz/EPA

Deklaracje, że ustalenia zespołu ekspertów ds. Trybunału Konstytucyjnego zostaną ujawnione 9 czerwca to element gry na czas; może się okazać, że Komisja Europejska tyle nam go nie da – powiedział w środę szef klubu PO Sławomir Neumann.

Neumann nawiązał do tego, że w środę koordynator zespołu ekspertów ds. TK, powołanego przez marszałka Sejmu, prof. Jan Majchrowski poinformował, że 9 lub 10 czerwca nastąpi finał jego prac zespołu i jego raport zostanie przekazany marszałkowi Sejmu i opinii publicznej.

„Po tej wcześniejszej decyzji KE czy próbie konsultacji z polskim rządem przyśpieszyła w PiS taka chęć załatwienia sporu wokół TK. I rozumiem, że to, co proponuje zespół skupiony wokół marszałka Kuchcińskiego, jest jednym z elementów tej gry” – powiedział w środę szef klubu PO dziennikarzom.

Według niego data 9 czerwca jest jednak „odległa”. „Myślę, że KE może nie chcieć czekać tak długo na rozwiązanie tego sporu. Mam nadzieję, że te prace zostaną przyśpieszone albo premier w najbliższym tygodniu, rozmawiając z wiceszefem KE Fransem Timmermansem, przekona go do kolejnego tygodnia, by Komisja dała więcej czasu” – mówił Neumann.

Dodał, że jego zdaniem może stać się inaczej i że ma wrażenie, że „także KE poznała się już na tych metodach działaniach rządu, na takim udawaniu pewnych ruchów, dialogu, a tak naprawdę braku jakichkolwiek rozwiązań, które by przybliżały do zakończenia sporu”.

Zatem – powiedział Neumann – PO będzie „spokojnie czekać na ten dokument zespołu pana Kuchcińskiego nie przywiązując się do niego zbytnio”. Podkreślił, że dla PO istotnym dokumentem jest przede wszystkim polska konstytucja. Szef klubu PO wyraził nadzieję, że podobnie myślą członkowie zespołu powołanego przez Kuchcińskiego i że w ich dokumencie będzie „zapis o tym, że trzeba zaprzysiąc trzech poprzednio wybranych sędziów TK i opublikować wyrok Trybunału”.

Neumanna pytano też, czego dotyczyło wtorkowe spotkanie polityków PO z wiceszefem KE Fransem Timmermansem, w którym wziął udział m.in. lider partii Grzegorz Schetyna. „Rozmawialiśmy o Polsce, o tych rzeczach, które przywiodły pana Timmermansa na spotkanie z premier Szydło, o tym jak wygląda sytuacja wokół TK i gdzie jest ten kompromis możliwy do osiągnięcia. Przedstawiliśmy nasze stanowisko, jak wygląda oczami PO możliwość przywrócenia praworządności w Polsce” – powiedział. Zaznaczył, że stanowisko PO ws. rozwiązania sporu jest niezmienne i zakłada, że publikacja wyroku TK z 9 marca oraz przyjęcie ślubowania od trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów TK jest podstawą. „Kompromis jest możliwy dzień po spełnieniu tych warunków” – zaznaczył.

Polityk był też pytany o ocenę szans powodzenia działań premier Szydło ws. rozwiązania sporu wokół TK. „Nie wydaje mi się, by pani premier usłyszała ze strony pana Timmermansa, że ma czas do 9 czerwca na rozstrzygnięcia, myślę, że może tutaj być już za późno – powiedział Neumann. – Mamy grę słów, wielką grę słów ze strony pani Szydło, która mówi o kompromisie, kolejnych propozycjach, takie zaklęcia (..) i mamy też wywiad pana prezesa Kaczyńskiego w jednej z gazet, który mówi, że ani o krok się nie cofnie”.

„Pytanie, co jest bardziej wiarygodne – słowa pani Beaty Szydło o rzeczywistym poszukiwaniu kompromisu czy prezesa Kaczyńskiego, który mówi, że nie będzie kroku w tył? (…) Wiemy, jak wielkim suwerenem jest Beata Szydło we własnej partii” – mówił Neumann.

Neumann podkreślił też, że to KE „musi zbadać sprawę, znaleźć balans, poszukać obiektywizmu”.

Musimy doprowadzić do odblokowania TK, który – żeby było jasne – sam się zablokował – powiedział w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” prezes PiS. Zaznaczył, że to, co czyni Trybunał wraz ze swoim prezesem, to kpiny z prawa i że do końca kadencji Andrzeja Rzeplińskiego „na opamiętanie nie ma co liczyć”. Kaczyński ocenił też, że elity europejskie nie są w stanie pogodzić się z demokratycznym wyborem Polaków. „Nie odpowiada im ten wybór, bo nie jest zgodny z ich interesami. To oczywiste. My z kolei zostaliśmy upoważnieni przez wyborców do obrony interesów Polski. Nie do podlizywania się komukolwiek, załatwiania czyichś interesów, tylko do stania na straży interesów naszego kraju. Z tej drogi nie cofniemy się ani o krok” – zaznaczył prezes PiS.

Szefa klubu PO spytano też o to, czego spodziewa się po raporcie zespołu ds. TK. „Od pierwszego dnia uważaliśmy ten zespół za niepotrzebny do niczego; opinia Komisji Weneckiej jest jasna i klarowna dla wszystkich” – ocenił. Dodał, że jego zdaniem powołanie zespołu było – „delikatnie mówiąc ekstrawagancją marszałka Kuchcińskiego, a tak naprawdę grą na czas”. Ocenił, że „ta gra” może się skończyć 9 czerwca, ale może być przedłużana dalej, co – jak mówił – jest bez znaczenia tak dla Polski, jak i dla KE.

Pytany o to, czy elementem kompromisu mogłoby być to, by dopuszczono do orzekania trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji, ale dopiero po ponownym wybraniu ich przez Sejm i czy to mogłoby być drogą do rozwiązania sporu, Neumann zaprzeczył. „Jakich dróg tu szukać – skoro mamy autostradę, to nie widzę powodu, by jechać opłotkami; autostrada jest wyznaczona: Pałac Prezydencki, przyjęcie ślubowania i jest pozamiatane” – powiedział polityk PO. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: 9 czerwca, PO, polska, tk

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*