Owsiak: Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP

Owsiak: Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP

Jerzy Owsiak złożył w poniedziałek rezygnację z funkcji prezesa zarządu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Powodem było zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas niedzielnego finału WOŚP.

„Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP” – powiedział Owsiak w czasie konferencji prasowej. Zapowiedział też, że fundacja będzie nadal funkcjonowała. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w siedzibie fundacji w Warszawie. Wszystkie kolorowe elementy graficzne 27. Finału WOŚP znajdujące się w pomieszczeniu zostały pokryte czarnym suknem. Na stole, za którym siedział Owsiak, ustawiono fotografię Adamowicza.

Owsiak wyraźnie przybity wiadomością o śmierci prezydenta Gdańska tłumaczył, że trudno winić organizatorów za to, że doszło do zbrodniczego ataku. „To się zdarzyło na przepięknej pokojowej, fantastycznej, bliskiej sercu wielu Polakom imprezie” – powiedział w poniedziałek były już szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W jego ocenie, „trudno mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywał się w Syrii i w Afganistanie”. „On się odbywał w Polsce, w przedszkolach też. Wyobrażacie sobie, że w każdym przedszkolu będzie antyterrorysta, będzie kontrolował wszystkich” – dodał.

Jerzy Owsiak powiedział, że w Polsce stopień krytyki rozszerzył się w sposób haniebny. „Zakrawa o język nazistowski, faszystowski, groźby” – skomentował.

Ujawnił, że po niedzielnej tragedii w Gdańsku czytał na swój temat negatywne teksty w mediach, które określił, jako „prawicowe”. Przywołał także komentarz „jednej z posłanek, która zasiada w Sejmie”. Nawiązał w ten sposób do wpisu Krystyny Pawłowicz na Twitterze, w którym napisała, że Owsiak „wzbudza w ludziach negatywne emocje z powodu skrajnie kontrowersyjnej postawy”, „jest zakłamany lżąc na Kościół i jednocześnie śląc dzieci pod kościoły po datki”. Dodała także, że „Owsiak musi odejść dla dobra sprawy i bezpieczeństwa innych”. „To jest ten tekst, który się sączy” – powiedział Owsiak.

Nawiązując do informacji o tym, że policja zatrzymała osobę, która groziła śmiercią prezydentowi Poznania i Wrocławia wskazał, że „do tej pory takie groźby były traktowane, jako krytyka. (…) Stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny (…). Nie będąc już szefem fundacji, będę dla niej pracował, ale już nie będę podejmował żadnych decyzji. (…) Może wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań” – powiedział.

Jerzy Owsiak na poniedziałkowej konferencji prasowej podziękował wszystkim, którzy wspierali WOŚP. „Dziękuję wszystkim, którzy byli razem z nami, dziękuję za niezwykły finał, nie poddajemy się, fundacja się nie podda, ale jeżeli mnie nie będzie, to może wszystkim tym szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły z plasteliną włącznie – pani Barbara Piela, bardzo mnie pani uraziła, poczułem się istotnie jak w Auschwitz, pani to zrobiła” – mówił Owsiak.

Odniósł się w ten sposób do materiału, który został wyemitowany w programie „Minęła 20”. Animowany film satyryczny przygotowała Barbara Piela. Pojawia się w nim kukiełka kojarząca się z Owsiakiem. Kukiełka ta nakręcana jest przez postać kojarzącą się z b. prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. W materiale widać, że postać przypominającą byłą prezydent Warszawy pakuje do swojego worka pieniądze zebrane przez marionetkę kojarzącą się z Jerzym Owsiakiem. W scenie tej daje się zauważyć, że na jednym z banknotów dwustuzłotowych pojawia się gwiazda Dawida.

Owsiak pod koniec konferencji wspomniał raz jeszcze prezydenta Pawła Adamowicza. „Zbierał razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i o jeden dzień dłużej. Dziękuję bardzo wspierajcie fundację, bądźcie razem z nami” – powiedział.

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformowali w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W niedzielę wieczorem Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska w bardzo ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie był operowany. (PAP)

fot.Pawel Supernak/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Categories: Polska

Comments

 1. kram100
  kram100 14 stycznia, 2019, 09:32

  Czemu nie napiszecie dlaczego? Wy wspaniali i moralni ze Zwiazkowej. To juz nie jest ten dziennik jak chociaz 30-40 i wiecej lat temu. Jestescie wstretni

  Reply this comment
  • rodak z Poznania
   rodak z Poznania 16 stycznia, 2019, 10:49

   O co chodzi, artykuł jest OK. Co dlaczego ? Dlaczego zamach ? Bo świr podbudowany przez TVP i hejterów. Owsiak opisuje co się dzieje. Dopiero teraz policja wzięła się za grożby w necie. Ale 2 tygodnie wcześniej prokuratura po 1.5 roku umorzyła śledztwo w sprawie nekrologów opublikowanych przez Młodzież Wszechpolska. Prezydent Abramowicz dostał decyzję prokuratury dzień przed śmiercią.

   Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*