Opaska na ramieniu Tysona to – według powstańców – profanacja (WIDEO)

Opaska na ramieniu Tysona to – według powstańców – profanacja (WIDEO)

Opaska powstańcza jest czymś, co identyfikuje uczestników Powstania Warszawskiego. Noszenie jej przez Mike’a Tysona w nagranym przez niego filmie, jest – według powstańców – profanacją – powiedział w poniedziałek dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, który w poniedziałek był gościem Polsat News, odniósł się do wideo nagranego z okazji zbliżającej się 74. rocznicy Powstania Warszawskiego przez byłego mistrza świata w boksie Mike’a Tysona. Sportowiec zwrócił w nim uwagę m.in. na konieczność pamiętania o uczestnikach zrywu z 1944 r. “Nie wolno nam nigdy zapomnieć o Powstaniu Warszawskim; ci dzielni polscy bohaterowie są dla mnie prawdziwymi mistrzami” – mówił.

Jak ocenił Ołdakowski, dzięki wypowiedzi Tysona, “dużo się mówi – na razie w Polsce – o Powstaniu Warszawskim”. “Mam nadzieję, że będzie się mówiło zagranicą” – podkreślił i zaznaczył, że “rzeczą, która budzi niepokój, sprzeciw” jest biało-czerwona opaska, z którą sportowiec wystąpił na nagraniu, a która przypomina tę, którą w czasie powstania nosili jego uczestnicy. Takie użycie polskiego symbolu spotkało się z krytyką wielu internautów.

Zdaniem Ołdakowskiego “w Polsce powstańcy ciągle uważają, że opaska powstańcza jest czymś, co ich wyróżnia”. “Oni nie mieli mundurów, właściwie nie zabrali niczego ze sobą po Powstaniu Warszawskim; czasami mieli legitymację AK-owską, jakieś drobne rzeczy i właśnie opaskę. I oni uważają do dziś, że to jest rzecz, która ich identyfikuje” wyjaśnił. Pytany o to, czy zgadza się z opinią internautów, że symbol powstania został przez Tysona sprofanowany, Ołdakowski odpowiedział: “tak uważają powstańcy”. (PAP)

Na zdjęciu: Mike Tyson w nagraniu o Powstaniu Warszawskiem
fot.YouTube/screenshot

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*