„Odyseusz” – nowy portal MSZ ma zapewnić bezpieczeństwo podróżnym

„Odyseusz” – nowy portal MSZ ma zapewnić bezpieczeństwo podróżnym

„Odyseusz” to nowy portal Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na którym można zarejestrować swoją podróż zagraniczną. Dzięki niemu w sytuacjach kryzysowych służby konsularne będą mogły udzielić szybkiej i skutecznej pomocy polskim obywatelom za granicą – ocenia resort.

Rejestracja i korzystanie z portalu www.odyseusz.msz.gov.pl są dobrowolne i bezpłatne.

„To ważny mechanizm gwarantujący bezpieczeństwo polskich obywateli w czasie wyjazdu za granicę” – powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że tragiczny wypadek w Nepalu, w którym w wyniku zejścia lawiny, zginęło trzech Polaków, pokazał, jak bardzo potrzebna służbom konsularnym jest informacja o polskich obywatelach za granicą. Zaznaczył, że chodzi o to, by te służby mogły jak najskuteczniej i najszybciej reagować. „Polacy są narodem bardzo mobilnym, odwiedzającym wszystkie strony świata” – dodał szef MSZ.

Zastępca dyrektora departamentu konsularnego MSZ Andrzej Jasionowski zaznaczył, że dzięki portalowi MSZ będzie wiedział, ile osób przebywa w danym regionie. „Życie jest na tyle bogate, że wydarzenia destrukcyjne mogą się zdarzyć w każdym regionie i zazwyczaj zdarzają się, gdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Druga rzecz, to możliwość przeprowadzenia sprawnej akcji ratunkowej. Musimy poinformować służby ratunkowe w danym miejscu, ilu przebywa tam obywateli polskich, jak można do nich dotrzeć” – powiedział Jasionowski. Zaznaczył, że dzięki wpisywanym na portalu danych o miejscu pobytu, nawet gdy nie będzie działać sieć komórkowa, służby konsularne będą miały możliwość dotarcia do potrzebujących.

Dzięki „Odyseuszowi” nie tylko służby konsularne będą miały informacje o naszym pobycie za granicą, ale także podróżujący będą otrzymywać informacje o sytuacjach kryzysowych i o możliwości ich wystąpienia w danym regionie. Można także wykorzystać portal do rejestracji do udziału w wyborach za granicą.

Jasinowski powiedział, że z portalu można korzystać na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. „Jeśli chodzi o urządzenia mobilne, to program będzie automatycznie włączać usługę. Nie trzeba będzie pobierać dodatkowych aplikacji” – zaznaczył.

Na portalu można zarejestrować pojedynczą, krótką podróż, podając dane osobowe swoje i osób towarzyszących a także czas, miejsce lub etapy pobytu. Osoby, które wyjeżdżają na dłuższy czas np. na ponad 6-mcy lub wyjeżdżają bardzo często mogą założyć na portalu konto i aktualizować na nim swoje dane.

Jasionowski zaznaczył, że MSZ dba o bezpieczeństwo danych osobowych udostępnianych na portalu. Podkreślił, że dane w przypadku wyjazdów krótkoterminowych znikają po upływie 14 dni od zakończenia podróży, a w przypadku wyjazdów długoterminowych – po roku.

Dodał, że koszt portalu to 10 tys. zł.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski poinformował, że tylko dwie osoby z około setki polskich obywateli, którzy przebywali lub mogli przebywać w rejonie katastrofy w Nepalu zarejestrowały swoją podróż w portalu resortu dla podróżujących.

Podstawowym narzędziem MSZ dla podróżujących jest poradnik „Polak za granicą”, w którym zamieszczone są informacje o przepisach celnych, paszportowych oraz zwyczajach panujących w danych krajach. MSZ przekazuje także ostrzeżenia dla podróżujących, które na bieżąco pojawiają się na stronach MSZ. „Odyseusz” zastępuje dotychczasowy portal dla podróżnych: e-konsulat. Po wejściu na e-konsulat, użytkownik będzie automatycznie przekierowywany na portal „Odyseusz”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska
Tags: MSZ, odyseusz, portal

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*