„NYT” i „WP” o wypowiedzi Kaczyńskiego na temat antysemityzmu

„NYT” i „WP” o wypowiedzi Kaczyńskiego na temat antysemityzmu

Jarosław Kaczyński potępił antysemityzm i mówił o „wielkim” państwie Izrael – napisały amerykańskie gazety „New York Times” i „Washington Post”, cytując agencję Associated Press. Szefa Prawa i Sprawiedliwości nazwano „najbardziej wpływowym polskim politykiem”.

Kaczyński, „który rzadko wypowiada się na temat stosunków międzynarodowych”, ocenił w czasie uroczystości przyznawania odznaczeń Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej, że „Izrael zawdzięcza swoje istnienie +sile ducha i sile umysłu, a także determinacji i odwadze+ jego obywateli” – czytamy.

Amerykańskie dzienniki, cytując AP, podkreśliły, że szef PiS w poniedziałek „potępił antysemityzm jako +bardzo groźne+ zjawisko, wyrażane poprzez wrogość wobec państwa” Izrael.

W tekście dodano, że Kaczyński „powiedział, iż +Izrael jest państwem na swój sposób wielkim+”.

Podczas uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w warszawskim ZOO, na terenie którego małżeństwo Żabińskich w latach 1943-1945 ukrywało i uratowało ponad 300 Żydów z warszawskiego getta, odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich zostały przyznane siostrom franciszkankom z Klasztoru Maryi, Natalii Jakoniuk wraz z rodziną oraz – pośmiertnie – rodzinie Jana Kawczyńskiego.

Nadaje je organizacja From the Depths Polakom, którzy ze względów formalnych nigdy nie otrzymali wyróżnienia od Yad Vashem.(PAP)

Na zdj.: Jarosław Kaczyński, fot. EPA/RADEK PIETRUSZKA POLAND OUT

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*