Nagrody i wyróżnienia dla żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego

Nagrody i wyróżnienia dla żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego

Szef MON Tomasz Siemoniak wręczył w Warszawie w czwartek, w przededniu święta Wojska Polskiego, resortowe wyróżnienia zasłużonym żołnierzom i pracownikom wojska. Zaprosił też warszawiaków do udziału w piątkowych obchodach, m.in. defiladzie w Al. Ujazdowskich.

Wpisami do Księgi Honorowej Wojska Polskiego pośmiertnie wyróżniono czterech żołnierzy, w tym płk. Grzegorza Nicke, który zginął na poligonie, ratując szkolonego żołnierza, oraz kmdr. prof. Leszka Piasecznego z Akademii Marki Wojennej, który – jak powiedział Siemoniak – „całe swoje życie poświęcił Marynarce Wojennej i nauce”. Tak samo wyróżniono także dwóch poległych w ubiegłym roku Afganistanie – st. chor. szt. Mirosława Łuckiego z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu i podoficera z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej (na prośbę rodziny wojsko nie podaje jego nazwiska).

Do księgi honorowej wpisano też nazwiska kilkunastu innych zasłużonych żołnierzy, w tym komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej gen. dyw. Mirosława Rozmusa i dowódcy Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr. Tadeusza Drybczewskiego. W ten sam sposób uhonorowano też kilka jednostek wojskowych, w tym polską część Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie oraz Jednostkę Wojskową Komandosów.

Kilkudziesięciu żołnierzy i cywilnych pracowników wojska odebrało w czwartek tytuły zasłużonych żołnierzy RP oraz złote medale „Siły zbrojne w służbie Ojczyzny” i „Za zasługi dla obronności kraju”.

Minister obrony, gratulując odznaczonym, mówił, że za tymi nagrodami stoi bardzo ciężka praca i służba, wiele wyrzeczeń. „Myślę, że tymi wyróżnieniami i odznaczeniami możemy tę ciężką i trudną drogę życiową we właściwy sposób docenić” – powiedział Siemoniak.

Podkreślił, że ze względu na 25. rocznicę odzyskania wolności święto Wojska Polskiego ma w tym roku szczególny charakter. „Nie tylko żołnierze mogą być dumni z tego, co się dokonało w wojsku przez te ćwierć wieku, ale i Polacy mogą być dumni, że Wojsko Polskie, odgrywające szczególną rolę w naszej historii, dzisiaj jest wojskiem, które się intensywnie modernizuje, które ma świetnych żołnierzy, które jest zawsze gotowe bronić ojczyzny” – podkreślił minister.

Dziennikarzom Siemoniak powiedział, że o ile w czwartek odbyła się wewnętrzna część obchodów święta Wojska Polskiego, to w piątek odbędą się wydarzenia „nakierowane na to, żeby jak najwięcej ludzi, mieszkańców Warszawy, turystów mogło przyjść, zobaczyć to, czym dysponuje Wojsko Polskie”. W stolicy odbędzie się m.in. defilada oraz festyn żołnierski i statyczny pokaz sprzętu.

„Serdecznie wszystkich zapraszam do świętowania jutro” – powiedział szef MON. Podkreślił, że na defiladzie będą obecni sojusznicy z USA i Kanady, którzy ćwiczą w Polsce.

Pytany o sugestie, że defilada miałaby być demonstracją siły wobec przeciwników NATO, Siemoniak powiedział, że intencją MON jest pokazanie tego, czym dysponuje wojsko. „Przy tak ogromnym wysiłku finansowym, jaki nasze społeczeństwo ponosi na rzecz wojska, i wysiłku, który oznacza wzrost (nakładów) w ostatnich latach przeciwnie niż w innych krajach europejskich, ludzie zasługują na to, żeby ten sprzęt zobaczyć na własne oczy, nie tylko czytać o nim w prasie” – powiedział minister.

15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 roku, został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października, w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku świętem Wojska Polskiego ponownie stał się 15 sierpnia. (PAP)

Zdjęcie: Wojsko polskie przed oficjalną paradą z okazji swojego święta fot.Radek Pietruszka/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska

Comments

 1. Kowal
  Kowal 15 sierpnia, 2014, 12:03

  Oto co córka chrzestna Jana Karskiego pisała do Bronisława Komorowskiego w sprawie posmiertnej nominacji generalskiej dla Bohatera. Polonia Amerykańskapowinna o tym wiedzieć!

  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3524205,dlaczego-prezydent-zwleka-z-przyznaniem-janowi-karskiemu-nominacji-generalskiej-list,id,t.html?cookie=1

  Reply this comment
 2. Ryszard
  Ryszard 15 sierpnia, 2014, 13:40

  To kolejny polski sukces wizerunkowy Polski w swiecie! Ta druzyna w Warszawie to po prostu mistrzowie samobojczych goli…

  Reply this comment
 3. Cocia-Plocia
  Cocia-Plocia 15 sierpnia, 2014, 15:55

  Ciekawe w jaki sposob nominacje Jana Karskiego wspomagala ambasada polska w Waszyngtonie, chetnie I przy kazdej robiaca sobie na Karskim reklame? Jak lobbowaly awans generalski te „instytuty” I „fundacje” ku pamieci bohatera?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*