MSZ: samolot specjalny z rannymi Polakami wyleciał z Tunisu

fot.Mohammed Messara/EPA

fot.Mohammed Messara/EPA

Polski samolot specjalny z rannymi Polakami na pokładzie wyleciał w piątek po południu z Tunisu – poinformował rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Do Polski wróci 8 rannych w zamachu terrorystycznym Polaków; 2 osoby pozostaną jeszcze w szpitalu w Tunezji.

Według MSZ aktualny bilans ofiar ataku w Tunezji wśród polskich obywateli to trzy osoby zabite, 10 rannych i jedna zaginiona. Do zamachu przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS),

Do Polski samolot przetransportuje 8 z 10 rannych w zamachu osób, których stan zdrowia pozwala na podróż. Po dotarciu do kraju ranni zostaną przewiezieni do szpitala MSW w Warszawie. „Mają oni rany postrzałowe. Czują się na tyle dobrze, że mogą wrócić do kraju” – wyjaśniał przed wylotem z Tunisu jeden z lekarzy towarzyszący rannym.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski, dwie ranne osoby pozostają w tunezyjskich szpitalach. „Zostaną przetransportowane, jak tylko pozwoli na to ich stan zdrowia” – podkreślił. „W ciągu tygodnia powinni wrócić do kraju” – wyjaśnił jeden z lekarzy.

Transport rannych odbywa się wojskowym samolotem transportowym C-295, lecą nim też żołnierze Zespołu Ewakuacji Medycznej. Samolot z rannymi ma lecieć do Polski ok. 4-5 godzin.

Drugi samolot specjalny, który zawiózł do Tunisu grupę dyplomatów i lekarzy, także w piątek wyleciał do kraju. Oprócz grupy wsparcia kryzysowego na pokładzie znajdują się m.in. rodziny poszkodowanych w zamachu.

Jak podało MON, Siły Powietrzne utrzymują w gotowości do użycia kolejne samoloty transportowe. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: MSZ, Polacy, ranni, samolot

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*