MSWiA: Polska nie może w ramach relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci

Uchodźcy z Mosulu fot.Ahmed Jalil/EPA

Polska nie może w ramach mechanizmu relokacji przyjmować wyłącznie kobiet i dzieci – informuje w piątkowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W czwartek wiceprzewodnicząca PO, była premier Ewa Kopacz mówiła, że Polska powinna wypełnić zobowiązania w sprawie uchodźców. “Mówiliśmy od początku: nie zgodzimy się nigdy na mechanizm podziału i rozdziału uchodźców, nie chcemy emigrantów ekonomicznych i nielegalnych, ale uchodźców, którzy uciekając ratują swoje życie i zdrowie, możemy według szczególnego klucza wybrać. Te ustalenia dotyczą tego, że tożsamość tych ludzi musi być ustalona i to przez nasze służby. Skoro zdecydowaliśmy się przyjmować kobiety z dziećmi, to rząd powinien się z tego trzymać” – oświadczyła Kopacz.
Według MSWiA nie jest prawdą twierdzenie posłów Platformy Obywatelskiej, w tym Ewy Kopacz, że rząd koalicji PO-PSL wypracował mechanizm pozwalający przyjąć do Polski wyłącznie kobiety i dzieci. “Polski rząd nie ma możliwości wybierania osób według płci czy kategorii wiekowych przy relokacji z obozów dla uchodźców z Włoch i Grecji. Takie działanie byłoby traktowane przez instytucje unijne jak dyskryminacja i jest niemożliwe” – wskazano w komunikacie.
Resort wskazał, że listy osób przewidzianych do relokacji tworzone są na terenie Włoch i Grecji i na ich ostateczny kształt Polska i inne kraje nie mają wpływu. Jedyną sytuacją, w której można odmówić przyjęcia danej osoby są względy bezpieczeństwa (np. w przypadku niemożliwości zweryfikowania tożsamości i autentyczności dokumentów).
We wrześniu 2015 roku państwa członkowskie UE zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji; termin zakończenia tych działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. Dotychczas tylko nieco ponad 18 tys., czyli nieco ponad 11 proc. ustalonej liczby osób, zostało faktycznie przeniesionych.(PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*