MPiPS: blisko milion Polaków z Kartą Dużej Rodziny

index

Blisko milion Polaków żyjących w rodzinach wielodzietnych ma Kartę Dużej Rodziny, dzięki której może korzystać ze zniżek w ponad pięciu tysiącach placówek – poinformował w środę minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Karta – jak mówił szef MPiPS podczas spotkania, na którym podpisano umowy z nowymi partnerami programu – daje możliwość lepszego, bardziej godnego, komfortowego życia rodzinom wielodzietnym.

Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny – wprowadzoną w czerwcu ubiegłego roku najpierw na mocy rządowego programu, a od początku tego roku na podstawie ustawy – honoruje ponad 500 firm i instytucji w całym kraju.

W środę do grona dotychczasowych partnerów dołączyła grupa nowych podmiotów z sektora ubezpieczeniowego, bankowego, usług turystycznych, wypoczynku i rekreacji, a także sieć sklepów z artykułami budowlanymi, sklepy z artykułami wyposażenia wnętrz, wydawnictwo i księgarnia oraz sieć pralni. Do programu przystąpiło także m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK).

Jak poinformował Kosiniak-Kamysz, dotychczas złożono ponad 1 mln 100 tys. wniosków o wydanie karty, już wydano ponad 950 tys. Kart. Najwięcej posiadaczy karty, podał minister, mieszka na Mazowszu, potem jest Małopolska i Śląsk. Resort szacuje, że w ciągu najbliższych lat z karty może skorzystać 3,4 mln osób, w tym 2 mln dzieci.

„Program łączy różne środowiska – środowisko rodzin wielodzietnych; środowisko obywatelskie, które dało inicjatywę; filar rządowy – ulg komunikacyjnych, ulg ustawowych; filar samorządowy, który daje możliwość korzystania z dóbr komunalnych bardziej przystępnie; jest polski i międzynarodowy biznes” – wskazał.

Joanna Krupska ze Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” podkreślała podczas spotkania, że rodziny wielodzietne to w Polsce ok. 11 proc. rodzin, ale wychowuje się w nich aż 1/3 polskich dzieci.

Dziękując podmiotom za udział w programie Krupska mówiła, że karta „pomaga rodzinom zachować trochę więcej pieniędzy w budżetach rodzinnych, a także dowartościowuje rodziny, pokazując rodzicom, że są doceniani”.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat, jeśli się uczą. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

Karta umożliwia zniżki przy zakupach, obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe; pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Więcej informacji oraz pełną listę rabatów można znaleźć na stronie www.rodzina.gov.pl

(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: dużej, karta, rodziny

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*