Morawiecki: aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra

Mateusz Morawiecki
fot.GRZEGORZ MOMOT/EPA

Aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra – ocenił wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Wskazał, że konserwatywne prognozy dot. sektora finansów publicznych przewidują w tym roku deficyt 51 mld zł, czyli ok. 2,6 proc. PKB, ale wynik ten może być lepszy.

„Aktualna sytuacja budżetowa jest bardzo dobra. To zasługa zwłaszcza realizowanego skutecznie przez Ministerstwo Finansów uszczelniania systemu podatkowego i walki z mafiami VAT. Po ośmiu miesiącach 2017 roku odnotowaliśmy nadwyżkę budżetu państwa w wysokości niemal 5 mld zł, co jest rekordowym wynikiem” – powiedział w portalu wPolityce.pl Morawiecki.

Wyjaśnił, że „nie oznacza to jednak, że na koniec 2017 roku nie będzie deficytu budżetowego”. „Będzie on jednak znacząco niższy, niż zapisany w ustawie budżetowej górny limit wynoszący niemal 60 mld zł” – zapowiedział.

„Czym innym jest natomiast deficyt całego sektora finansów publicznych, w skład którego wchodzą też np. samorządy czy sektor ubezpieczeń społecznych. Ministerstwo Finansów regularnie raportuje Komisji Europejskiej prognozy dotyczące deficytu sektora publicznego. Ostatnia konserwatywna prognoza przewiduje, ze wyniesie on 51 mld PLN. To około 2,6 proc. PKB. Jeszcze pół roku temu prognoza KE przewidywała deficyt na poziomie 2,9 proc. PKB. Także tu możemy spodziewać się nieco lepszego wyniku” – dodał. (PAP)

Categories: Gospodarka, Polska

Comments

 1. Normals
  Normals 25 października, 2017, 15:33

  Tak PIS klamie i manipuluje, z jednej strony snuje swoja propagande sukcesu wciskajac pozytecznym i bezmyslnym idiotom dojnej zmiany pokroju Yankees bzdety o nadwyzce budzetowej i genialnych sukcesach gospodarczych PIS, jednoczesnie zerujac na dobrej koniunkturze w gospodarce swiatowej gdzie nawet tacy bankruci jak Grecja odnotowuja pozytywne wyniki wzrostu gospodarczego.Wklejam fragment wywiadu z ekonomista i bylym ministrem finansow, ktory wyjasnia jak bardso katastrofalna taktyke przyjal PIS-owski rzad nieukow i dyletantow.

  „…..Opozycja alarmuje, że jeszcze niedawno wicepremier Morawiecki mówił o 5 mld nadwyżki budżetowej, a teraz informuje Brukselę o 51 mld deficytu sektora finansów. Czy ta „dziura” Morawieckiego jest groźna?

  PiS i pan Morawiecki wykorzystują cynicznie, i jak nikt do tej pory, bieżącą bardzo dobrą koniunkturę w gospodarce, która w żaden sposób nie wynika z polityki rządu, dla doraźnych celów politycznych. Promowana jest konsumpcja kosztem inwestycji, a malejące bezrobocie wykorzystano do bezsensownego obniżenia wieku emerytalnego.

  Podniesienie na stałe wydatków socjalnych oraz wydatków na emerytury z czasem zderzy się z niższym tempem wzrostu gospodarczego z uwagi na spadek inwestycji. Dzisiejsza polityka gospodarcza rządu PiS spowoduje odłożony i rosnący w czasie deficyt. On może wręcz eksplodować jeśli raptownie spadnie tempo wzrostu gospodarczego – jak to miało miejsce choćby w roku 2009 podczas światowego kryzysu finansowego.

  Co to może oznaczać z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego? Czy Polaków czeka zaciskanie pasa? Rząd nie ma pieniędzy na podwyżki dla lekarzy rezydentów, a już kolejne grupy zawodowe dopominają się podwyżek…

  PiS zabiega o doraźną popularność psując przyszłe warunki rozwoju kraju. Oprócz samej gospodarki niszczeniu ulegają instytucje państwa demokratycznego, ładu prawnego i pozycja międzynarodowa, w szczególności degradacji podlega pozycja Polski w UE. Na krótką metę przeciętny Kowalski z trudem zauważy skutki, ale w perspektywie kilku lat znajdzie się on w znacznie trudniejszej sytuacji niż gdyby rząd dzisiaj był bardziej dalekowzroczny i nie kierował się tak wielowymiarowym populizmem…… ”

  *http://natemat.pl/221083,kryzys-gospodarczy-dopiero-nadejdzie-odnalezlismy-autora-slynnej-dziury-bauca-i-pytamy-o-dziure-morawieckiego

  Reply this comment
 2. Borsa
  Borsa 28 października, 2017, 13:35

  IM WIĘKSZE OSZUSTWO TYM ŚWIĘTSZE HASŁA GŁOSI !!!
  Kto w Polsce podejmie się opracowania rankingu rozrzutnych ministrów?

  Przekazywanie pieniędzy na jakiekolwiek „PRYWATNE TWORY” to NISZCZENIE POLSKI I OKRADANIE NARODU.
  Z wyjątkiem finansowania, w gospodarce, realnych innowacji i ich wdrażania.

  Niegospodarność to oszustwo i kradzież w jednym.
  Borsa

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*