MON: premier odwołała szefów SKW i SWW

Beata Szydło w kancelarii premiera fot.Leszek Szymański/EPA

Beata Szydło w kancelarii premiera fot.Leszek Szymański/EPA

Premier Beata Szydło odwołała ze stanowisk szefów Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. Piotra Pytla i Służby Wywiadu Wojskowego gen. bryg. Radosława Kujawę, powierzając ich obowiązki Piotrowi Bączkowi i płk. Andrzejowi Kowalskiemu – podał w czwartek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Jak poinformował rzecznik MON, Bączek i płk Kowalski formalnie są p.o. szefami SKW i SWW. Ich powołanie na funkcje musi spełnić ustawowe wymogi, a są nimi zaopiniowanie kandydatur przez prezydenta, kolegium ds. służb specjalnych i sejmową komisję ds. specsłużb.

Minister, rzecznik rządu Elżbieta Witek powiedziała PAP w czwartek po głosowaniach w Sejmie, że nie ma jeszcze decyzji premier Szydło o odwołaniu szefów cywilnych służb: Agencji Wywiadu – gen. Macieja Huni i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – gen. Dariusza Łuczaka. „Gdy będzie decyzja, przekażemy ją państwu” – zakomunikowała. „Na razie jej jeszcze nie ma” – dodała.

Według nieoficjalnych informacji PAP, nowi szefowie służb cywilnych zostaną powołani na podobnych zasadach jak w wojskowych – najpierw jako pełniący obowiązki. Według mediów ABW kierować miałby Piotr Pogonowski, a AW płk Grzegorz Małecki.

W nocy ze środy na czwartek sejmowa speckomisja wydała pozytywną opinię ws. odwołania szefów cywilnych i wojskowych służb specjalnych: AW, ABW, SKW i SWW. „Na posiedzeniu po wyborze prezydium komisja pozytywnie zaopiniowała wszystkie te wnioski” – powiedział PAP szef tej komisji Marek Opioła (PiS). Jak ujawnił, w posiedzeniu ws. opinii uczestniczyli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, którzy przedstawili wnioski. „Ministrowie przekazali nam, że szefowie służb sami złożyli dymisje” – dodał Opioła.

Zmianę skrytykował członek speckomisji Marek Biernacki (PO), b. minister-koordynator specsłużb, który w geście protestu opuścił nocne posiedzenie przed jego zakończeniem. Wnioski premier Szydło nazwał on „nocnym zamachem na służby”. „Bo inaczej tego nie można traktować w państwie demokratycznym, w państwie demokratycznym jest to nocny zamach na służby – odwołanie szefów służb” – dodał. Według niego to „sytuacja bardzo niebezpieczna dla państwa”.

„W sytuacji, która jest bardzo dynamiczna w związku z zagrożeniami terrorystycznymi, rozumiem wolę następców, że chcą zmienić szefów służb, niektórzy byli na określony czas, ale to powinno się odbywać w sposób nie tylko cywilizowany, ale z punktu widzenia dobra państwa: z przekazywaniem wiedzy, informacji, kompetencji, to nie miało miejsca” – powiedział Biernacki. Jego zdaniem pierwsze posiedzenie komisji miało być poświęcone jej ukonstytuowaniu się i wyborowi prezydium, ale okazało się, że ma ona też zaopiniować wniosek premier Szydło ws. odwołania szefów służb. Poinformował, że on sprzeciwił się rozszerzeniu porządku obrad pierwszego posiedzenia komisji o zaopiniowanie tego wniosku, a następnie opuścił posiedzenie komisji.

Biernacki podkreślał, że czterech na siedmiu członków komisji debiutuje w niej, nie znają zasad i sposobu funkcjonowania tej komisji. Jego zdaniem doszło do wyjątkowo niestosowanej sytuacji. Jak dodał, z tego co wie, w nocy odbyło się też posiedzenie Kolegium ds. Służb Specjalnych i też wydało ono pozytywną opinię.

Opioła komentując wypowiedź Biernackiego, wyraził zdziwienie, że „politycy PO znowu mają krótką pamięć”, bo na pierwszym posiedzeniu speckomisji na przełomie piątej i szóstej kadencji Sejmu też „odwoływali szefów służb”. „Wtedy nie mówili, że to coś złego, że jest jakiś zamach na demokrację” – dodał, przypominając, że dotychczasowi szefowie cywilnych specsłużb sami złożyli rezygnacje.

Zgodnie z przepisami, szefów SKW i SWW powołuje i odwołuje premier – na wniosek szefa MON, po zasięgnięciu opinii prezydenta oraz speckomisji i rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Podobnie procedura wygląda z szefami ABW i AW, ale tam wnioskodawcą nie jest minister obrony.

W CBA obowiązuje kadencyjność, obecny szef Paweł Wojtunik zaczął drugą – ostatnią, czteroletnią kadencję z końcem 2013 r.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*