Miller: decyzja ws. Edwarda Mazura widowiskową klęską Zbigniewa Ziobry

Miller: decyzja ws. Edwarda Mazura widowiskową klęską Zbigniewa Ziobry

„Widowiskową klęską” byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry nazwał szef SLD Leszek Miller decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa przeciw polonijnemu biznesmenowi Edwardowi Mazurowi ws. zabójstwa b. szefa policji Marka Papały.

Ziobro odpowiada, że Edwardowi Mazurowi postawiono zarzuty za czasów rządów SLD. Deklaruje, że on sam jako minister sprawiedliwości i prokurator generalny lojalnie popierał działania prokuratury w tej sprawie.

Od stycznia 2005 r. Edward Mazur był podejrzany o to, że w kwietniu 1998 r. w Gdańsku nakłaniał płatnego zabójcę Artura Zirajewskiego ps. Iwan do zabójstwa Papały, oferując 40 tys. dolarów. W środę Prokuratura Apelacyjna w Łodzi umorzyła postępowanie w części dotyczącej Edwarda Mazura.

Miller ocenił na środowym briefingu w Sejmie, że „umorzenie postępowania jest widowiskową, prawniczą i polityczną klęską” Ziobry, który Mazurowi „przez długi czas stawiał zarzuty, ścigał w Stanach Zjednoczonych, próbował dokonać aktu ekstradycji”. Według polityka Sojuszu, Mazur „może czuć się pokrzywdzony w każdym tego słowa znaczeniu”. „Jeżeli uzyska gratyfikację finansową, to mam nadzieję, że Ziobro zapłaci za nią z własnej kieszeni” – dodał.

Miller zaznaczył, że z „prawdziwą goryczą” przyjmuje fakt, że polski wymiar sprawiedliwości nie może „skutecznie znaleźć i oskarżyć” mordercy gen. Papały. „To świadczy jak najgorzej o skuteczności polskiego wymiaru sprawiedliwości” – ocenił.

Do słów Millera odniósł się Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w latach 2005-2007. W rozmowie z dziennikarzami podkreślił, że prokuratura postawiła zarzuty Mazurowi za czasów rządów SLD. „W styczniu 2005 roku Edward Mazur stał się podejrzanym” – zaznaczył Ziobro. Zwrócił też uwagę, że ta sama prokuratura skierowała do USA wniosek o ekstradycję Mazura.

„W późniejszym czasie lojalnie popierałem działania prokuratury. Uważam, że lojalność wobec państwa wymaga wspierania prokuratury, niezależnie, kiedy decyzje zostały podjęte. Kolejni prokuratorzy generalni, podobnie jak ja, też lojalnie popierali tę decyzję, m.in. minister Zbigniew Ćwiąkalski” – zauważył Ziobro. „Skoro tak wielu prokuratorów, na przestrzeni tak długiego czasu uznawało, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że ta wersja była prawdziwa, to znaczy, że coś musiało być na rzeczy” – ocenił.

Ziobro zaznaczył też, że podstawą decyzji prokuratury o umorzeniu postępowania nie był „brak znamion czynu zabronionego, ale brak dostatecznych dowodów” przeciwko Mazurowi.

Edward Mazur w 2002 r. był w Polsce zatrzymany i przesłuchany, ale zwolniono go i wyjechał z kraju. W 2007 r. amerykański sąd nie zgodził się na jego ekstradycję do Polski. Amerykański sędzia argumentował, że zeznania „pospolitego przestępcy” to za mało, by wydać Polsce amerykańskiego obywatela.

W grudniu ub.r. łódzka prokuratura zdecydowała o uchyleniu postanowienia o aresztowaniu Edwarda Mazura, odwołała jego poszukiwania listem gończym, międzynarodowym listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania. W środę na spotkaniu z mediami rzecznik Prokuratury Apelacyjnej przyznał, że wpływ na taką decyzję miała m.in. analiza dokumentów zawierających wykaz logowań telefonu komórkowego Mazura w okresie zabójstwa generała.

Gen. Marek Papała, były już wówczas komendant główny policji, został zastrzelony w Warszawie 25 czerwca 1998 r. w samochodzie przed blokiem, w którym mieszkał. (PAP)

Na zdjęciu: Zbigniew Ziobro fot.Jerzy Undro/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*