McGuire: wojska USA w Polsce dowodem trwałego zobowiązania

McGuire: wojska USA w Polsce dowodem trwałego zobowiązania

 

Obecność amerykańskich żołnierzy jest dowodem trwałego zobowiązania do obrony Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział w sobotę w Żaganiu zastępca dowódcy wojsk lądowych USA w Europie gen. Timothy P. McGuire.

„Nasza wspólna historia, wartości i poświęcenie są dowodem naszej trwałej przyjaźni. Wojskowe przymierze między Polską i Stanami Zjednoczonymi ma 238 lat i nigdy nie było silniejsze” – powiedział amerykański dowódca.

McGuire mówił, że polski i amerykański bohater gen. Kazimierz Pułaski po dotarciu do Ameryki napisał do gen. Jerzego Waszyngtona, iż przybył tam, gdzie „bronią wolności, aby służyć tej sprawie i żyć lub umrzeć dla niej”. „W duchu gen. Pułaskiego, +Żelazna Brygada+ jest (po to, by – PAP) bronić tutaj, by bronić wolności” – wskazał.

Podkreślił, że obecność amerykańskich żołnierzy jest „twardym dowodem trwałego zobowiązania do obrony Polski i Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Gen. McGuire zapewnił, że amerykańscy żołnierze są dumni z obecności w Polsce. Dziękował za okazaną im życzliwość i wskazywał, że świadomość, iż żołnierze – będąc tak daleko od swoich rodzin i bliskich – są pośród przyjaciół, wiele znaczy. (PAP)

fot. Armin Weigel/ PAP/EPA

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*