Macierewicz: polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii

Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA

Antoni Macierewicz fot.Olivier Hoslet/EPA

Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii, w wypadku Polski niestety tak długo prawdy ukrywanej – podkreślił w czwartek w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON mówił w czwartek w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego o założeniach polityki historycznej realizowanej przez jego resort. MON zamierza uruchomić w mediach społecznościowych kampanię w ramach programu „Polskie drogi do niepodległości – marzenia i czyny”.

W czwartek minister wręczy też akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe Żołnierzom Wyklętym oraz rodzinom poległych żołnierzy drugiej konspiracji.

„Dzisiaj będziemy mówili o tym, co nazywa się często polityką historyczną. Będziemy o tym mówili dlatego, że tak długo o tym nie mówiono. Czymże jest polityka historyczna? Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii – w wypadku Polskie niestety tak długo prawdy ukrywanej” – podkreślił Macierewicz.

Przypomniał, że w czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

„Jesteśmy w dniu szczególnym, w dniu w którym prezydent RP otworzy muzeum Polaków ratujących Żydów – bestialsko, ludobójczo mordowanych przez Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej. Muzeum tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, by ratować bliźniego, najczęściej sąsiada, najczęściej kogoś sobie znanego i bliskiego, ale przecież bardzo często kogoś zupełnie nieznanego – po prostu człowieka, który był ścigany jak zwierzę, któremu odmawiano ludzkiej godności. Tak, jak odmawiano ludzkiej godności wówczas także Polakom” – mówił minister.

Jego zdaniem „dzisiaj, po tylu latach mało kto już wie, jak się rzeczywiście poszczególne narody i poszczególni ludzie w tych straszliwych czasach zachowywali”.

„Niestety my o tym mówiliśmy za mało. Zapominaliśmy o tej regule, zasadzie: +rób dobrze i mów o tym głośno+. Robiliśmy dobrze, wy jesteście tego świadectwem, poświęcaliście swoje życie dla Ojczyzyny, poświęcaliście swoje życie dla bliźnich, poświęcaliście swoje życie ratując innych, ale przede wszystkim ratując własną Ojczyznę” – podkreślił Macierewicz.

„Ale państwo polskie nawet wtedy, kiedy już mogło, to nie mówiło o tym głośno. Nie mówiły o tym media, nie mówiły o tym urzędnicy” – zaznaczył. „Mówię z bólem jako historyk, nie mówiły o tym także podręczniki historii” – podkreślił szef MON.

Jak zaakcentował „przyszedł czas, aby mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego, który nie ma podstaw, by wstydzić się własnej historii, przeciwnie – może się nią szczycić, ale nie dla własnej chwały”. „Może się nią szczycić dlatego, że został ukształtowany w takim systemie wartości, które pozwoliły Polakom w najstraszliwszych momentach życia (…) nieść wysoko sztandar godności człowieka i narodu” – dodał.

„Niewiedza o waszych czynach (…) jest olbrzymią naszą winą. Naszą, państwa polskiego wobec narodu polskiego, któremu zabrano dziesięciolecia z własnej historii” – powiedział minister ON.

Ocenił też, że „jako naród sprostaliśmy, a świadkiem tego są właśnie Żołnierze Niezłomni”. „Za to wam dziękujemy dzisiaj” – podkreślił Macierewicz.

Jak dodał, dlatego MON podjęło decyzję, by „działać w ramach polityki historycznej, by przypominać i by w kolejnych szkołach, w kolejnych instytucjach przedstawiać prawdę o polskiej historii, o historii oręża polskiego”.

Przede wszystkim – jak zauważył – chodzi o przypomnienie „historii ducha i poszczególnych ludzi, dzięki którym – ta jak mówi nasz hymn – póki my żyjemy, kiedy my żyjemy, kiedy wy przekazujecie prawdę o przeszłości, Polska nie zginie”. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*