Macierewicz: MON musi finansować organizacje proobronnne

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz fot. Olivier Hoslet/EPA

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz fot. Olivier Hoslet/EPA

Resort obrony musi wspierać organizacje proobronne także finansowo – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który w sobotę obserwował szkolenie członków tych organizacji w 1. Brygadzie Pancernej w warszawskiej Wesołej.

„Chcę podkreślić coś, o czym członkowie wszystkich organizacji proobronnych przez cały mówią. Mówią o tym z dumą, ale nie wiem, czy to jest powód do dumy dla ubiegłych władz państwowych. Oni mówią: wszystko to robimy za własne pieniądze” – powiedział Macierewicz dziennikarzom.

„To się musi skończyć, ministerstwo obrony musi przejąć na siebie wysiłek finansowy, tak żeby był rzeczywisty skutek w postaci wzmocnienia naszej armii o obronę terytorialną kraju” – ocenił minister.

Jak powiedział, ćwiczenia członków związków strzeleckich i innych stowarzyszeń obronnych oraz uczniów klas mundurowych pokazały, jak mogą one współdziałać z zawodowym wojskiem. „To daje nam pokaz rzeczywistego systemu, pozwalającego liczyć na to, że plan budowy już w tym roku Obrony Terytorialnej Kraju zostanie zrealizowany” – dodał. Według tej koncepcji OTK ma się stać piątym rodzajem sił zbrojnych. Do końca roku mają zacząć działać trzy brygady OTK.

Rozpoczęte w sobotę dwudniowe szkolenie zorganizowało biuro ds. proobronnych we współpracy z 1. Brygadą pancerną i stowarzyszeniem „Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią”. Początkowo liczyło ono ok. 1000 ochotników, obecnie – ponad 200 członków, niektórzy z nich prowadzą zajęcia dla swoich kolegów jako instruktorzy.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: macierewicz, MON

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*