Lubuskie. Śledztwo ws. śmierci siedmiu osób, które zginęły w szambie

Lubuskie. Śledztwo ws. śmierci siedmiu osób, które zginęły w szambie

Wszczęto śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci siedmiu osób w gospodarstwie rolnym we wsi Karczówka (Lubuskie). W czwartek jedna z ofiar wpadła do otworu zbiornika, sześć innych starało się jej pomoc. Kolejna osoba w stanie ciężkim trafiła do szpitala.

Policja na miejscu tragedii w Karczówce (woj. Lubuskie) fot.Lech Muszyński/EPA

Policja na miejscu tragedii w Karczówce (woj. Lubuskie) fot.Lech Muszyński/EPA

Jak podała straż pożarna, do zdarzenia doszło w czwartek ok. godz. 10. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do szamba wpadł kierowca ciągnika. Sześć osób ruszyło mu z pomocą; wszyscy ponieśli śmierć.

Na razie nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną ich śmierci: utonięcie czy zatrucie; będziemy to wiedzieć dopiero po sekcji zwłok – powiedziała rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej Magdalena Bilińska.

Jak poinformował Zbigniew Fąfera z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, wszczęto śledztwo ws. nieumyślnego spowodowania śmierci.

Policja w Gorzowie Wlkp. poinformowała PAP, że kolejną osobę udało się uratować; kobieta w stanie ciężkim została przetransportowana do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowie Ratunkowego.

„Z moich informacji wynika, że większość ofiar należała do jednej rodziny, pozostałe dwie osoby to pracownicy budowlani, którzy pracowali przy domu” – powiedział PAP Paweł Grzymała z PSP w Żaganiu.

Jak dodał, szambo, w którym doszło do wypadku, to duży – podzielony na trzy części – zbiornik na zanieczyszczenia gospodarcze. „Prawdopodobnie dziś miał być opróżniany” – wyjaśnił.

Strażacy opróżnili i przeszukali zbiornik, by sprawdzić, czy nie ma w nim kolejnych ofiar. „Na szczęście nikogo nie znaleźliśmy ” – powiedział Grzymała.

Na miejscu pracuje straż pożarna, policja oraz prokurator. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*