Lekarze rezydenci: zawieszamy protest głodowy na czas rozmów ze stroną rządową

Protest lekarzy rezydentów
fot.Radek Pietruszka/PAP

Lekarze rezydenci zdecydowali, że zawieszają protest głodowy na czas kolejnych rozmów ze stroną rządową – powiedziała PAP w piątek wieczorem Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Wcześniej w piątek rezydenci prowadzący głodówkę złożyli w KPRM list do premier Beaty Szydło, że odmawiają udziału we wspólnym zespole, który miałby do 15 grudnia rozpatrzyć postulaty protestujących i wypracować rozwiązania w służbie zdrowia.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Zawiesili ją w środę rano, na czas rozmów z premier, która zaproponowała m.in. powołanie wspólnego zespołu. Tak jak podczas poprzedniego zawieszenia protestu rezydenci deklarują, że nadal nie będą przyjmowali pokarmów.

Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 proc. PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 proc. przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.(PAP)

Categories: Polska

Comments

  1. Jaromir
    Jaromir 16 października, 2017, 10:49

    Nawet jesli sa tylko po studiach, to pamietajmy ze studia medycyny sa bardzo trudne i nieprzyjemne (np. patrzenie na niezdrowe i nieladne ciala, czesto zmarlych), egzaminy zas bardzo skomplikowane. Po co wiec w to sie bawic. W Polsce na przyklad brakuje kominiarzy, szewcow, hydraulikow, mechanikow. Sa u nas inwestorzy i dyrektorzy, oraz rencisci, reszta wyjechala. Jesli lekarzowi placa 350$ miesiecznie to nie bedzie czul sie odpowiedzialny za chorego. Ja bym osobiscie nie chcial zeby lekarz odpowiedzialny za moje zdrowie, niewazne czy dyplom odebral wczoraj czy 20 lat temu, zarabial grosze. Chcialbym zeby mial powazne podejscie do mojego zdrowia a jego wyksztalcenie i ekspertyza powinna spotkac sie z naleznym szacunkiem.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*