Lech Wałęsa rozsyła “dowody” podważające wiarygodność “teczek Kiszczaka”

Były prezydent Lech Wałęsa rozsyła do różnych instytucji plik dokumentów, mających jego zdaniem podważać wiarygodność “teczek Kiszczaka”, czyli oryginałów teczek TW “Bolka”, do 2016 roku przechowywanych w domu PRL-owskiego szefa MSW.

Lech Wałęsa
fot.FELIPE TRUEBA/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Były prezydent przesłał te dokumenty pocztą do szeregu instytucji, m.in. do PAP.
Mają one jego zdaniem podważać wiarygodność teczek TW “Bolka”, które znajdowały się w domu gen. Czesława Kiszczaka, a które zostały przejęte przez IPN w lutym 2016 roku od jego żony, niedługo po śmierci generała (zmarł w listopadzie 2015 roku).
W liście przewodnim Lech Wałęsa powtarza głoszoną przez siebie tezę, że dokumenty miały zostać sfałszowane “już w Wolnej Polsce”.
W czerwcu 2017 roku IPN ocenił, że dokumentacja dotycząca Lecha Wałęsy, zawarta w teczkach odnalezionych w 2016 r. w domu byłego ministra spraw wewnętrznych PRL Czesława Kiszczaka jest autentyczna, co potwierdziła opinia Instytut Ekspertyz Sądowych w Krakowie.
Lech Wałęsa neguje autentyczność dokumentów przejętych w 2016 r. przez IPN od wdowy po gen. Kiszczaku i stanowczo też zaprzecza, by kiedykolwiek był tajnym współpracownikiem SB. Podejmuje też kroki prawne, by swoją tezę udowodnić. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*