Kukiz’15: PiS przyczynił się do wyboru Tuska, ich dyplomacja to amatorszczyzna

Kukiz’15: PiS przyczynił się do wyboru Tuska, ich dyplomacja to amatorszczyzna

Prawo i Sprawiedliwość przyczyniło się do wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej – ocenił w czwartek w rozmowie z PAP wiceszef klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak. Jak dodał dyplomacja prowadzona przez PiS „nosi znamiona amatorszczyzny”.

Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym – jak poinformowały unijne źródła – przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali unijni przywódcy poparli go.

„Przede wszystkim uważamy, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo się przyczyniło do tego wyniku” – powiedział wiceszef klubu Kukiz’15. Uzasadniając tę opinię, Jakubiak stwierdził, że można odnieść wrażenie, iż część głosów państw UE była nie tyle za kandydaturą Tuska, ile przeciw PiS-owi.

„O ile nie jesteśmy zwolennikami Donalda Tuska, to należy jasno podkreślić, że PiS oraz dyplomacja prowadzona przez PiS nosi znamiona amatorszczyzny” – dodał.

Pytany, czy poparcie dla Tuska wszystkich państw Grupy Wyszehradzkiej oprócz Polski może zachwiać współpracą w ramach V4 odpowiedział, że „dzisiaj Grupa Wyszehradzka pokazała PiS-owi +figę+”.

„PiS myśli, że jest pępkiem świata, a musi wiedzieć, że Polska jest małym, choć dumnym krajem, musi mieć głowę podniesioną, ale też musimy znać miejsce w szyku, nie możemy się ze wszystkimi naokoło kłócić” – powiedział.

Zdaniem Jakubiaka państwa Grupy Wyszehradzkiej zagłosowały za kandydaturą Tuska ze względu na własne interesy gospodarcze oraz wspólny interes w tym, żeby UE „trwała w zgodzie”. „PiS musi to przyjąć do wiadomości” – dodał poseł Kukiz’15.

Jakubiak stwierdził, że obecnie Tusk jest „urzędnikiem europejskim, z pochodzenia Polakiem”. Jak mówił, Polacy oczekują od polskich urzędników w Brukseli działania na korzyść Polski, podobnie jak – zdaniem Jakubiaka – robią to na rzecz swojego kraju np. urzędnicy niemieccy.

„Niestety nasi urzędnicy jak tam idą – są tylko urzędnikami z pochodzenia Polakami” – powiedział wiceszef klubu Kukiz’15. (PAP)

Na zdj.: Paweł Kukiz fot.Paweł Supernak/EPA

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*