Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu, wniosek o jego odwołanie – odrzucony

Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu, wniosek o jego odwołanie – odrzucony

Marek Kuchciński pozostaje marszałkiem Sejmu. We wtorkowym głosowaniu odrzucony został wniosek o jego odwołanie, złożony przez kluby PO i Nowoczesna.

Za odwołaniem Kuchcińskiego z funkcji marszałka opowiedziało się 146 posłów, przeciw było 233, a wstrzymało się – 29. Większość konieczna do odwołania wynosiła 205.

Wniosek o odwołanie marszałka Sejmu posłowie PO i Nowoczesnej złożyli 15 czerwca. Wcześniej, 14 czerwca, Sejm zdecydował, że wysłucha na posiedzeniu informacji w sprawie środków z UE przyznanych Ministerstwu Zdrowia na lata 2014-2020; odrzucił jednocześnie wniosek PO o informację ws. konsekwencji nałożenia na Polskę kar w związku z art 7.

Posłowie PO i Nowoczesnej poinformowali wówczas, że złożą wniosek o odwołanie Kuchcińskiego, bo „złamał świętą zasadę”, według której kluby opozycyjne – kiedy przychodziła ich kolej – mają prawo żądać informacji na każdy temat, także najbardziej niewygodny dla rządu.

Kandydatką PO i Nowoczesnej na nowego marszałka była szefowa N. Katarzyna Lubnauer.

Sejm odwołuje marszałka na wniosek złożony przez co najmniej 46 posłów i imiennie wskazujący kandydata na marszałka. Sejm odwołuje i wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, w jednym głosowaniu. (PAP)

fot.Rafał Guz/EPA

Categories: Polska

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 4 lipca, 2018, 04:02

  Karykatura marszałka. A z zawodu ogrodnik i nie ogarnia tematu jakim jest bycie marszałkiem.

  Reply this comment
 2. Yaroon
  Yaroon 4 lipca, 2018, 04:16

  Właśnie w Strasburgu przemawia Morawiecki. Boże jako on żałosny, mówi jak uczniak przed nauczycielami. Słowotok, gadulstwo i żadnych konkretów. Kolejny manekin prezesa Kaczyńskiego.

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*