Kraków. 2-letni Adaś uratowany z hipotermii opuści w czwartek szpital

Kraków. 2-letni Adaś uratowany z hipotermii opuści w czwartek szpital

Dwuletni Adaś, którego lekarze zdołali wyprowadzić ze stanu głębokiej hipotermii, w czwartek opuści szpital. Chłopiec nadal będzie wymagał rehabilitacji – powiedziała PAP rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu Magdalena Oberc.

Adaś spędził w szpitalu niemal 2,5 miesiąca: najpierw na oddziale intensywnej terapii, potem na oddział neuro-rehabilitacji.

„Lekarze zdecydowali o zakończeniu hospitalizacji. Chłopiec w czwartek wróci do domu, ale nadal będzie wymagał rehabilitacji” – mówiła PAP Oberc. Dodała, że Adaś chodzi już samodzielnie, dzięki opiece specjalistów i żmudnym ćwiczeniom poprawiła się także jego sprawność manualna.

Dwuletni chłopczyk w nocy z soboty na niedzielę 29-30 listopada ub.r. wymknął się z domu w małopolskich Racławicach k. Krzeszowic. Po wszczęciu poszukiwań dziecko w samej piżamce, znalazł nad brzegiem rzeki, kilkaset metrów od zabudowań, policjant.

Po przywiezieniu do szpitala okazało się, że chłopiec jest wychłodzony do 12,7 stopni C. Adaś został podpięty do urządzenia, które umożliwia tzw. pozaustrojowe utlenowanie krwi. Po wybudzeniu ze śpiączki, do którego doszło po trzech dniach, przez pewien czas oddychał za pomocą respiratora.

Według specjalistów uratowanie osoby po takim wychłodzeniu organizmu graniczy z cudem. Dr Tomasz Darocha z Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, które działa w Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II mówił PAP, że dotąd najbardziej wychłodzona osoba – kobieta ze Skandynawii – której udało się pomóc, miała 13,7 stopni C. (PAP)

fot.Jacek Bednarczyk/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*