Kopacz: o polskim filmie mówi się na całym świecie

Kopacz: o polskim filmie mówi się na całym świecie

O polskim filmie mówi się na całym świecie, jesteśmy wymieniani w czołówce najzdolniejszych – tak o sukcesie „Idy” Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, mówiła w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

„Trzymałam kciuki za te statuetki” – podkreśliła premier podczas spotkania z dziennikarzami w Kielcach.

Kancelaria Premiera przed rozdaniem Oscarów zamieściła w internecie nagranie z udziałem Ewy Kopacz. Premier wyraziła w nim wsparcie dla nominowanych polskich twórców. „Jesteśmy z was wszyscy bardzo dumni. Stworzyliście mądre i przejmujące kino. Wierzę, że wasza praca zostanie doceniona. Choć nawet jeśli tego Oscara nie będzie, to dla nas wszystkich i tak jesteście już wielkimi zwycięzcami” – mówiła Kopacz, zwracając się do twórców nominowanych polskich filmów: „Ida”, „Nasza klątwa” i „Joanna”.

W poniedziałek na konferencji prasowej Kopacz była pytana o to nagranie. „Przede wszystkim chciałam powiedzieć, nic się nie stanie, nawet jeśli nie dostaniecie Oskara, ale ważne jest, że już zafunkcjonowaliście, że o polskim filmie mówi się na całym świecie i jesteście wymieniani w czołówce najzdolniejszych. Stąd moje nagranie, które uważałam za stosowne. Jedyna forma, żeby dotrzeć do wszystkich. Nie wyliczając personalnie tylko i wyłącznie Pawła Pawlikowskiego, ale mówiąc: zrobiliście kawał dobrej roboty, mówię tu również o aktorkach, szczególnych bohaterkach +Idy+. To był dobry moment, żeby im podziękować za to, co już zrobili dla Polski” – podkreśliła szefowa rządu.

„Ida” Pawła Pawlikowskiego otrzymała Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny na 87. gali Akademii Filmowej w Los Angeles. To pierwszy w historii polskiego kina Oscar w tej kategorii.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek rano, że Oscar dla „Idy” jest źródłem satysfakcji dla wszystkich Polaków”. Dzisiaj jest szczególny dzień, ważny dla wszystkich, którzy chcą dostrzegać ten niebywały postęp, jaki się dokonuje w zakresie także promocji Polski, promocji polskiej kultury i w ogóle dostępności do wiedzy o Polsce dla całej reszty świata” – podkreślił.

Statuetki nie otrzymały dwa filmy polskie nominowane w kategorii najlepszy krótkometrażowy dokument: „Joanna” w reż. Anety Kopacz i „Nasza klątwa” w reż. Tomasza Śliwińskiego. W tej kategorii nagrodzony został amerykański film „Crisis Hotline: Veterans Press 1” w reż. Ellen Goosenberg Kent. (PAP)

Na zdjęciu: Ewa Kopacz fot.Stephanie Lecocq/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*