Kopacz: mam zerowe szanse na spotkanie z prezydentem

Ewa Kopacz fot.Stephanie Lecocq/EPA

Ewa Kopacz fot.Stephanie Lecocq/EPA

Premier Ewa Kopacz powiedziała, że przyjmuje do wiadomości słowa prezydenta Andrzeja Dudy, że zwoła posiedzenie RBN wtedy, gdy uzna to za stosowne. Oceniła, że jej szanse na spotkanie z Dudą są zerowe. Nie mam szczęścia, bo nie byłam szefową sztabu pana prezydenta – mówiła.

Premier była proszona na czwartkowej konferencji prasowej w Głubczycach o komentarz do środowej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział m.in., komentując ostatnie napięcia w jego relacjach z premier i rządem, że Kopacz prowadzi kampanię wyborczą, a on – polskie sprawy. Odniósł się m.in. do apelu premier Ewy Kopacz o zwołanie Rady Gabinetowej oraz Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie Ukrainy. „Radę Bezpieczeństwa Narodowego zwołam wtedy, kiedy uznam to za stosowne jako prezydent” – oświadczył w TVPInfo.

„Przyjmuję do wiadomości stwierdzenia pana prezydenta Andrzeja Dudy, że zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego wtedy, gdy będzie uważał to za stosowne (..) Odniosę się tylko do tej części, w której pan prezydent pozwolił sobie na recenzję pracy rządu, powiedział, że to rząd robi kampanię, a pan prezydent służy Polakom w tej chwili. Ja widać nie mam szczęścia, bo jestem urzędującym premierem, a nie kandydatem na premiera, jestem członkiem partii, która jest opozycyjna do byłej partii pana prezydenta i nie byłam szefową sztabu pana prezydenta” – powiedziała Kopacz.

„W związku z czym moje szanse na spotkanie z panem prezydentem są – jak widać – zerowe” – dodała.

Zaznaczyła, że chciałaby zadać parę pytań zarówno prezydentowi, jak i tym, którzy słuchali środowego wywiadu prezydenta. „Czy ogłoszenie chociażby planu budowy dróg i autostrad za 107 mld zł i domknięcie sieci autostrad i dróg szybkiego ruchu to nie jest praca? Czy ustawa o bezpłatnej pomocy prawnej, z której skorzystają 2 mln Polaków to nie jest praca na rzecz obywateli? Czy wreszcie chociażby sprawa +seniora wigora+ i programu, który w sierpniu został zainicjowany, a który już będzie z końcem roku przynosił konkretne efekty w wysokości 112 domów dziennego pobytu seniorów, to nie jest działanie na rzecz obywateli?” – pytała Kopacz.

„Rząd pracuje; rząd dzisiaj nie robi kampanii” – oświadczyła. Dodała, że jeśli jej działalność jest kampanią, to tym bardziej – jej zdaniem – jest nią „przyjmowanie przedstawicieli swojej byłej partii i czym prędzej umieszczanie w pytaniach referendalnych pytań, pod którymi – jak pan prezydent bardzo często podkreśla – podpisało się 6 mln obywateli”.

Premier zaapelowała do Dudy, by był prezydentem wszystkich Polaków i pamiętał również o 8 mln obywateli, którzy zagłosowali na Bronisława Komorowskiego.

Kopacz była pytana także o sprawę swoich przelotów poselskich do Gdańska przed 2005 r. – którą obecnie bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Kopacz stwierdziła, że prokuratura ma do tego pełne prawo, które daje jej ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

„Ja swoje obowiązki i prawa znam bardzo dokładnie; jestem spokojna o wynik przeprowadzonych wyjaśnień; moje prywatne wyjaśnienie jest takie – i to powinni wiedzieć szczególnie posłowie, którzy już od kilku lat są w parlamencie – że działalność poselska nie ogranicza się wyłącznie do okręgu wyborczego i to służy wszystkim, jeśli rzeczywiście posłowie jako wybrańcy jednak mimo wszystko służą społecznościom, w których są problemy” – mówiła Kopacz.

Oceniła, że to dobrze, gdy posłowie, dzięki podróżom łatwiej identyfikują problemy i reagują na nie na sali sejmowej.

Premier poinformowała, że „od lat” ma mieszkanie w Gdańsku.

„Od 2001 r. moja córka mieszka nieustannie w Gdańsku i wtedy, gdy wypełniam swoje zadania w ramach mandatu posła i senatora, i wtedy kiedy lecę do Gdańska to mało, że odwiedzam swoją córkę – w czym nie widzę niczego złego, bo w końcu trudno ominąć jej dom wtedy, gdy jestem na ziemi pomorskiej – to jeszcze tam sypiam i nie wystawiam rachunku za hotel” – podkreśliła.

Sprawę do prokuratury przekazała prywatna osoba po artykule opublikowanym na portalu Niezalezna.pl. Obecnie – jak informuje prokuratura – trwa „rutynowa, standardowa i obligatoryjna procedura w razie wpłynięcia zawiadomienia”. Postępowanie sprawdzające prowadzi do decyzji o odmowie lub o podjęciu śledztwa, a instrukcyjny czas na podjęcie decyzji to 30 dni.

W informacji przekazanej prokuraturze przywołano wypowiedź posła Marka Suskiego (PiS). Przypomniał on w materiale portalu, że w 2005 r. podczas debaty przedwyborczej w Radomiu pytał Kopacz o sprawę jej poselskich przelotów do Gdańska. Według Suskiego obecna premier miała wtedy przyznać, że latała samolotem do córki, która tam mieszka i studiuje. Zapytał ją więc, czy zwróci pieniądze do Kancelarii Sejmu, bo prawa do przelotów dotyczyły wykonywania mandatu.

Kilka dni temu ta sama prokuratura z urzędu podjęła postępowanie sprawdzające dotyczące poselskich wyjazdów i pobytu w Poznaniu obecnego prezydenta Andrzeja Dudy. „Newsweek” napisał, że jeszcze jako poseł podróżował on na koszt Sejmu do Poznania i – według tygodnika – chociaż oficjalnie wykonywał tam obowiązki poselskie, to w rzeczywistości prowadził wykłady na prywatnej uczelni. W latach 2012-14 te przeloty miały kosztować w sumie 11 tys. zł – podał tygodnik. Duda był posłem z Krakowa.

Duda oświadczył w odpowiedzi, że te doniesienia to „potwarz” i „kolejne oszustwo”; zapewnił, że w Poznaniu prowadził działalność poselską.

Kancelaria Sejmu przypomniała w czwartek w komunikacie, że „od niemal dwudziestu lat posłowie mają nieograniczone prawo do bezpłatnych przelotów oraz przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego i publicznej komunikacji miejskiej na terenie kraju” – zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Poinformowała, że posłom przysługują środki na opłacenie noclegów, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego, poza miejscem stałego zamieszkania i poza miastem stołecznym Warszawą, a limit na ten cel wynosi 7.600 zł rocznie. „Jednocześnie informujemy, że to, czy nocleg miał związek z wykonywaniem mandatu poselskiego, jest rozstrzygane przez posła a nie przez Kancelarię Sejmu. Poseł informuje o charakterze noclegu, opisując w odpowiedni sposób fakturę lub rachunek” – napisano w komunikacie. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*