Komunikat MSZ ws. zniszczeń cokołu pomnika Jana III Sobieskiego pod Wiednmiem

Kahlenberg – wzgórze pod Wiedniem, 484 m n.p.m. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami fot. Wikipedia

Po zakończeniu demonstracji skrajnie prawicowej organizacji Identitäre Bewegung (IB) i kontrdemonstracji organizacji skrajnie lewicowych, które odbywały się w okolicach Kahlenbergu wieczorem w dniu 9 września i były zabezpieczane przez znaczące siły austriackiej policji, Ambasada RP w Wiedniu mogła dokonać oceny rzeczywistych zniszczeń na miejscu planowanej budowy pomnika Króla Jana III Sobieskiego.

Potwierdzamy fakt zniszczenia farbą tablic przy cokole przyszłego pomnika, jak również samego cokołu. Napisy zostały już częściowo usunięte.

W trakcie demonstracji żadnego uszczerbku nie doznał natomiast kościół św. Józefa.

Ambasada RP w Wiedniu pozostaje w kontakcie z wiedeńską policją, która wyjaśnia ten akt wandalizmu. Z uznaniem odnosimy się do działań policji, która wczoraj odpowiednio zabezpieczyła Kościół św. Józefa.

Ubolewamy, że Kahlenberg – miejsce, które łączy, a nie dzieli – zostało instrumentalnie wykorzystane w walce między wrogimi sobie ugrupowaniami.

Uroczystości w kościele św. Józefa z udziałem przedstawicieli polskich władz, przedstawicieli różnych wyznań i władz austriackich odbywają się dziś zgodnie z planem i mają tradycyjnie ekumeniczny i międzynarodowy charakter.

Austriacka policja zatrzymała w Wiedniu dwie osoby podejrzane o wykonanie w miejscach publicznych co najmniej dziesięciu graffiti; teraz sprawdza czy to sprawcy zbezczeszczenia pomnika króla Jana III Sobieskiego na wzgórzu Kahlenberg.

(PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*