Komorowski: nakłady na Siły Zbrojne będą podniesione

Komorowski: nakłady na Siły Zbrojne będą podniesione

Zamysł podniesienia nakładów na polskie Siły Zbrojne do poziomu 2 proc. PKB będzie wykonany – zapewnił prezydent Bronisław Komorowski, witając ostatnią zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego, która w poniedziałek wróciła z Afganistanu.

Bronisłąw Komorowski fot.Lech Muszyński/PAP/EPA

Bronisłąw Komorowski fot.Lech Muszyński/PAP/EPA

Prezydent nawiązał do swoich ubiegłotygodniowych zapowiedzi i wypowiedzi prezydenta USA Baracka Obamy, który uczestniczył 25-leciu wyborów w 1989 r. „W nawiązaniu do słów prezydenta Obamy, do rozmów z ważnymi przywódcami świata Zachodniego chcę powiedzieć, że będzie wykonany zamysł władz państwa polskiego o podniesieniu do 2 proc. PKB poziomu nakładu na polskie Siły Zbrojne, na polski system obronny” – zaznaczył prezydent.

„Mam nadzieję, że wszystkie siły polityczne reprezentowane w parlamencie tę decyzję uszanują i poprą. Tu w Świętoszowie można zrobić prostą analogię – trzeba być jak jedna pięść, jak jedna pancerna pięść, żołnierze tutaj to doskonale zrozumieją. Trzeba być jak jedna silna, zwarta, pancerna, polska pięść także w kwestii poziomu finansowania polskiego systemu obronnego. Damy tego dowody na poziomie współpracy prezydenta i rządu, i jestem przekonany, że na poziomie współpracy całości parlamentu, z koalicją i opozycją, tak jak to udało się zrobić w 2001 roku. Wtedy się udało, musi się to udać raz jeszcze” – powiedział Komorowski.

Jak zaznaczył, musi to być polska zdecydowana odpowiedź na fakt, „że wielki sąsiad Paktu Północnoatlantyckiego i Polski na wschodzie w ciągu czterech lat podniósł poziom finansowania własnych sił zbrojnych o 100 proc.”.

Komorowski dodał, że potwierdzenie przez prezydenta Obamę gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i innych krajów wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego jest bardzo ważne. „To ważne słowa, to bardzo ważne słowa i ważne deklaracje. One muszą zostać przekute w odpowiednie decyzje Sojuszu Północnoatlantyckiego na zbliżającym się jesiennym szczycie NATO. One muszą być potwierdzone także poprzez decyzje nasze, polskie” – powiedział.

Komorowski podkreślił, że doświadczenie żołnierzy polskich z XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie jest bezcenne, „bo to jest doświadczenie z prawdziwej wojny, z prawdziwego trudnego żołnierskiego sprawdzianu”. (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*