Kloch: wszyscy biskupi wycofali się z Komitetu Honorowego marszu

Kloch: wszyscy biskupi wycofali się z Komitetu Honorowego marszu

Wszyscy biskupi wycofali się z Komitetu Honorowego marszu, współorganizowanego 13 grudnia przez PiS w Warszawie – poinformował w piątek rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. Biskupi podjęli tę decyzję „mając na względzie troskę o jedność wszystkich Polaków”.

„Mając na względzie troskę o budowanie jedności wszystkich Polaków, przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla osób zwracających uwagę na przejrzystość działań w polskiej polityce, biskupi, którzy objęli patronatem honorowym marsz organizowany dnia 13 grudnia br. w Warszawie, wycofali się z Komitetu Honorowego tego marszu” – poinformował rzecznik episkopatu.

„Marsz w Obronie Demokracji i Wolności Mediów” ma przejść w sobotę ulicami Warszawy. To już czwarty marsz w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce współorganizowany przez PiS. W tym roku odbywa się w kontekście wydarzeń związanych z niedawnymi wyborami samorządowymi, które – według polityków PiS – zostały sfałszowane.

W skład Komitetu Honorowego marszu weszło pięciu biskupów: metropolita częstochowski abp Wacław Depo, biskup włocławski Wiesław Mering, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp senior Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp senior Edward Frankowski z Sandomierza.

Biskupi stopniowo wycofywali swoje poparcie dla inicjatywy, jako pierwsi zrobili to bp Dec i abp Depo. Abp Depo wyjaśniał, że zrobił to „z powodu wielkiego upolitycznienia faktu poparcia przez kilku biskupów idei marszu”.

Biskup włocławski bp Wiesław Mering poinformował o wycofaniu się z komitetu w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej diecezji. „Nie znaczy to, że ideały, o których realizację w życiu społecznym zabiegają organizatorzy marszu, przestały być mi bliskie” – zaznaczył jednocześnie. Dodał, że podjął taką decyzję, kierując się lojalnością wobec Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i troską o jedność Konferencji Episkopatu Polski.

Rzecznik PiS Marcin Mastalerek powiedział PAP, że PiS „z zasady i od dawna” nie komentuje wypowiedzi i działań hierarchów kościelnych.

Według polityków PiS marsz ma mieć charakter obywatelski. Deklarację Komitetu Honorowego marszu podpisali m.in. działacze opozycji demokratycznej w PRL Zofia Romaszewska, Joanna Duda-Gwiazda, Andrzej Gwiazda, kapelan Solidarności ks. Stanisław Małkowski. W komitecie są również: szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, aktor Jerzy Zelnik, aktorka Katarzyna Łaniewska, satyryk Jan Pietrzak, były piłkarz reprezentacji Polski Marek Citko.

W ostatnich dniach politycy PiS zapewniali, że choć media – ich zdaniem – próbują zdezawuować ideę marszu, ma on mieć charakter pokojowy.

Marsz ma być podzielony na dwie części. Pierwsza będzie poświęcona pamięci ofiar stanu wojennego, druga ma być protestem przeciwko obecnej rzeczywistości politycznej. (PAP)

Na zdjęciu: Józef Kloch fot.Rafał Guz/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*