KGP: ok. 98 tys. osób uczestniczyło w 143 „czarnych protestach”

Czarny protest w Warszawie fot.Radek Pietruszka/EPA

Czarny protest w Warszawie fot.Radek Pietruszka/EPA

Ok. 98 tys. osób uczestniczyło w poniedziałek w całym kraju w 143 zgromadzeniach, związanych z tzw. czarnym protestem – poinformował we wtorek komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk. Jak dodał, policja odnotowała siedem incydentów.

Z przekazanych przez szefa KGP informacji wynika, że największe zgromadzenia odbyły się we Wrocławiu, gdzie było ok. 20 tysięcy uczestników, w Warszawie – 17 tys. uczestników i w Poznaniu – ok. 8 tys.

Jak podkreślił Szymczyk, wszystkie zgromadzenia przebiegały spokojnie. „Było to efektem dobrej, jak zwykle profesjonalnej, służby pełnionej przez polskich policjantów w tych miejscach” – powiedział dziennikarzom komendant.

Policja w całym kraju odnotowała tylko siedem drobnych incydentów. „Były to bardzo drobne incydenty i tylko jeden z nich, ten poznański, miał charakter zbiorowy” – poinformował Szymczyk.

Na ul. Święty Marcin poznańska policja zatrzymała trzy osoby: dwóch mężczyzn w wieku 27 i 44 lat oraz 34-letną kobietę, które zaatakowały policjantów. Były one wcześniej notowane za podobne przestępstwa; są powiązane ze środowiskiem anarchistycznym – poinformował Szymczyk.

Jak wyjaśnił komendant, po zakończeniu „czarnego protestu” w Poznaniu grupa 17 osób na ul. św. Marcin zaatakowała pododdział policji, który zabezpieczał ten rejon. Według relacji Szymczyka, były to osoby zamaskowane, w kominiarkach, które obrzuciły policjantów kamieniami, butelkami i zapalonymi racami. W wyniku tego – jak to określił – „bezpodstawnego ataku” pięciu policjantów zostało rannych. Mają obrażenia twarzy, poparzenia szyi i klatki piersiowej oraz potłuczenia.

„Ten atak był powodem do podjęcia interwencji, w wyniku której zatrzymano trzy najbardziej agresywne osoby. W pewnym momencie doszło do próby odbicia tych osób. Wtedy policjanci użyli gazu pieprzowego” – powiedział szef KGP.

„Nie ma zgody i przyzwolenia, aby atakować policjantów stojących na straży prawa. Oskarżenia o brutalność policji są bezpodstawne” – podkreślił Szymczyk.

W wielu miastach Polski odbył się w poniedziałek „czarny protest” – jako wyraz sprzeciwu wobec możliwości zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. W Warszawie po „czarnym proteście” policja przedstawiła czterem 18-latkom zarzut popełnienia wykroczenia polegającego na zakłócaniu legalnego zgromadzenia.

Grzegorz Dyjak (PAP)

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*