Kajetan P. zatrzymany na Malcie

Kajetan P. zatrzymany na Malcie

Kajetan P., podejrzany o zabójstwo kobiety dwa tygodnie temu w Warszawie, został w środę zatrzymany na Malcie – poinformowały policja i prokuratura. Wdrożono już procedurę przekazania podejrzanego Polsce; może to potrwać kilka tygodni.

O zatrzymaniu Kajetana P. poinformował PAP rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu Andrzej Borowiak. Jak dodał, na miejscu są policjanci z Poznania i funkcjonariusze CBŚP.

„Potwierdzam: Kajetan P. został zatrzymany w dniu dzisiejszym w Republice Malty” – potwierdził w środę po południu rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Przemysław Nowak. Ta prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 30-letniej kobiety.

27-letni mężczyzna, który pracował w jednej z warszawskich bibliotek, jest podejrzany o zabójstwo kobiety, do którego doszło na początku lutego w Warszawie.

W jednym z mieszkań na Żoliborzu wezwani do pożaru strażacy znaleźli w nadpalonym worku ciało młodej kobiety. Było okaleczone, bez głowy. Głowę odnaleziono później w plecaku, w tym samym mieszkaniu. Z ustaleń prokuratury wynika, że mężczyzna zabił Katarzynę J. w mieszkaniu na Woli, a następnie przewiózł jej ciało do wynajmowanego przez siebie mieszkania na Żoliborzu.

Za Kajetanem P. wystawiono tzw. czerwoną notę Interpolu, która jest informacją dla policji innych krajów, że poszukiwany jest bardzo niebezpiecznym przestępcą. Nota oznacza, że wiadomość o poszukiwanym trafiła do 190 krajów.

„Kajetan P. został zatrzymany o godz. 15.30, jesteśmy w kontakcie z tamtejszymi władzami” – powiedział prok. Nowak. Dodał, że ostateczną decyzję o przekazaniu zatrzymanej osoby podejmuje sąd kraju, w którym doszło do zatrzymania. Nie wiadomo jeszcze, kiedy P. trafi do kraju – ale według prokuratora – należy się liczyć z terminem kilkutygodniowym.

Jak dodał, do zatrzymania doszło „dzięki olbrzymiej pracy funkcjonariuszy z Poznania i Warszawy, jak również prokuratorów”. Zaznaczył, że podczas przemieszczania się przez Europę – z Polski, przez Niemcy i Włochy na Maltę – P. pozostawiał „ślady telekomunikacyjne”, a funkcjonariusze podążali tymi śladami.

Według prokuratora, który nie znał jeszcze szczegółów zatrzymania, na Malcie byli dwaj polscy policjanci z Poznania. Nowak dodał, że po powrocie P. będzie przedstawiony zarzut zabójstwa Katarzyny J., za co grozi nawet dożywocie. Zaznaczył, że w prowadzonym śledztwie należy poczekać na wyniki opinii zleconych biegłym przez prokuratorów.

„W tej chwili czekamy na wyniki kilku opinii, przede wszystkim z sekcji zwłok, na co się czeka kilka tygodni, następnie opinia toksykologiczna i histopatologiczna, mamy jeszcze opinie z zakresu biologii i mechanoskopii i kilka innych opinii, na ich wyniki trzeba będzie poczekać” – zaznaczył prokurator.

Jak dodał, będzie też zapewne zarządzona obserwacja psychiatryczna podejrzanego. „Niewykluczone, że biegli zawnioskują o przeprowadzenie obserwacji, która trwa cztery tygodnie, ale może być przedłużona” – wskazał.

Z kolei p.o. komendanta głównego policji mł. insp. Andrzej Szymczyk ujawnił w środę, że Kajetana P. zatrzymano w stolicy Malty La Valetcie; zaś podejrzany planował przemieścić się do Afryki. „Był całkowicie zaskoczony zatrzymaniem, posiadał przy sobie rzeczy osobiste, w tym nóż” – mówił Szymczyk.

Prokuratura już wcześniej informowała, że w sprawie dotychczas przesłuchano kilkunastu świadków. Dokonano także kilkunastu oględzin, kilku przeszukań oraz powołano biegłych. „Zgromadzony materiał dowodowy uzasadnił dostatecznie podejrzenie, iż czyn został popełniony przez Kajetana P.” – mówił prok. Nowak.

Prokurator przypominał, że 5 lutego, dwa dni po odnalezieniu zwłok kobiety, sporządzono postanowienie o przedstawieniu P. zarzutu zabójstwa, a sąd nakazał jego aresztowanie. 6 lutego prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu podejrzanego listem gończym, a 8 lutego sąd wydał ENA i wówczas wszczęto poszukiwania międzynarodowe.

Prok. Nowak informował w pierwszej połowie lutego, że motyw zabójstwa jest niejasny i nieznany. Dopytywany, czy mężczyzna był wcześniej karany lub mógł mieć związek z innymi zabójstwami mówił, że na tym etapie śledztwa nie ma żadnych danych, które by to potwierdzały. „Takich danych nie ma i nic na to nie wskazuje” – zaznaczał.

„Stanowczo zaprzeczam, aby w zakresie zabójstwa, które badamy, były jakieś dane świadczące o kanibalizmie. Czegoś takiego nie było, nie znaleźliśmy też kości ludzkich w jego mieszkaniu” – powiedział prokurator w środę. (PAP)

Na zdj. Poszukiwany Kajetan Poznański fot.policja

Categories: Polska

Comments

 1. SARA
  SARA 18 lutego, 2016, 13:12

  mam jedno pytanie do elitarnej bogatej mamusi ,kogo wychwalas ?????psychopate i morderce???? co masz na jego i swoja obrona?????????????????
  CZY BYLAS TRZEZWA I PODCZAS ZAPLODNIENIA ?????
  moze twojego syna wychowawala ciemna niania lub ulica ,kochany synulek zrobil popis
  mordercy na caly swiat !!!!!!

  Reply this comment
 2. Kod
  Kod 18 lutego, 2016, 14:58

  Sara piszac ten tekst pokazalas ze jestes niezrownowazona psychicznie tak jak Kajetan

  Reply this comment
  • Sarna
   Sarna 19 lutego, 2016, 08:11

   doktorem czego jestes???
   bronisz morderce??? moze ON i ty powinniscie otrzymac nagrody za zboczenie i wynaturzenie i NORMALNOSC ,BO OBYDWOJE JESTESCIE zrownowazeni psychicznie ,,jak przezyja rodzice tych zamordowanych kobiet ich strate???ale to tez ciebie chamie nie obchodzi ,oni tez sa niezronowazeni psychicznie?????

   Reply this comment
 3. SARA
  SARA 19 lutego, 2016, 09:30

  CO ZA IDIOTYCZNE POROWNANIA I SKOJARZENIA ma szanowny KOD ,nie mierzy sie wszystkich jedno miara ,tylko prymitywy sie tak zachowuja i ublizaja innym
  polskie chanstwo tutaj kwitnie ,co za obelga rownac mnie z Kajetanem,co z toba zlego ??? LUB NORMALNEGO ,jezeli innych wyzywasz???
  ja jestem w dojrzalym wieku ,mam amerykanski skonczony Uniwerstytet i pracuje w tutejszej stacji telewizyjnej PBS ponad 30- lat, widzialam w zyciu wiele zlych ludzi ,
  nikt nie rzucaL do mnie obelgami ,jak ty ,jezeli jestes chamem i masz w genach wyrzadzanie zla dla bliznich to daleko w zyciu nie zajdziesz.

  Reply this comment
  • zdesmakowany
   zdesmakowany 26 lutego, 2016, 23:58

   Jesteś SARA równie niestabilna emocjonalnie jak Poznański i to widać po Twoich wypowiedziach. Kod ma rację niestety… Po co tyle złości w Twoich słowach? Facet zrobił zbrodnię, którą teraz będzie musiał odsiedzieć. Grzebanie mu w psychice nie ma sensu, a matka nie ma 100% wpływu na wychowanie dziecka. Poza tym to już dorosły facet, więc po co włazisz na kobietę, która i tak dużo przeżyła?

   Reply this comment
   • woda
    woda 27 lutego, 2016, 12:45

    KARA SMIERCI , TO JEST AMERYKANSKIE PRAWO dla takich,co morduja kobiety i ludzi, Kajetan ,te smieszne imie ,tak sAMO POWINNIEN UMRZEC ,JAK JEGO OFIARY,kultura, dyscyplina ,odpowiedzialnosc wynosi sie od rodzicow,nawet amerykanski zolnierz ma wiecej honoru I KULTURY ,jak te polskie emigranty, trudniace sie pyskowkami i wyzwiskami ,kazdy polak nazywa kazdego glupim, bo tu jest tanim robolem w Stanach,,ALE WSZYSTKO WIE,polaczki mamcie najgorsza opinia na swiecie jeszcze chca pouczac innych ,jak maja postepowac lub zyc , wynosc sie do ojczyzny ,bo tu jestes nikim,, chamy ,zlodzieje ,przestepcy a KAJETAN TO TWOJ KOLEGA Z POLSKI?????? INACZEJ BEDZIESZ SPIEWAL ,jak jakis psychopata ,zamorduje twoje dzieci.

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*