Kaczyński: debata z Kopacz tak, ale bliżej wyborów parlamentarnych

Kaczyński: debata z Kopacz tak, ale bliżej wyborów parlamentarnych

Debata z premier Ewą Kopacz to rzecz, której pewnie nie unikniemy, ale może bliżej wyborów parlamentarnych – tak na ofertę debaty złożoną w poniedziałek przez szefową rządu odpowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Premier Kopacz zaprosiła na środę liderów wszystkich sił parlamentarnych na rozmowy do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zaapelowała, by zmianę w stosunkach między partiami rozpocząć od dyskusji na temat samorządu terytorialnego. Dodała, że „jest wiele kwestii wartych omówienia i zastanowienia, między innymi budżet obywatelski”.

„Ta idea cieszy się dużym poparciem Polaków. Warto by może wpisać ją w obowiązujące prawo. Budżet obywatelski w każdej gminie to będzie moja propozycja” – powiedziała szefowa rządu podczas konwencji PO w Katowicach.

Poinformowała, że w środę chce o tym porozmawiać z liderami sił parlamentarnych. Wyraziła nadzieję, iż deklaracja współpracy ze strony Jarosława Kaczyńskiego „przetrwa próbę czasu”. „I w środę pan prezes pojawi się na spotkaniu i wspólnie weźmiemy się do roboty” – mówiła Kopacz.

Lider PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek w Bielsku Podlaskim podkreślił, że „debata z panią premier to jest rzecz, której pewnie nie unikniemy”. „Ale może bliżej wyborów parlamentarnych. Sądzę, że taka debata z całą pewnością będzie” – mówił.

Według niego debata powinna obejmować „różne problemy”. Zastrzegł jednak, że „w tej chwili jest pytanie, czy to hasło (wyborcze PO) +bliżej ludzi+ jest hasłem realnym, czy jest nową socjotechniką”. „My chcemy to sprawdzić, bo zależy nam na tym, żeby ludziom ulżyć, żeby ta sprawa emerytur, ale także sprawa biedy, nędzy w Polsce została przez władzę podjęta” – zaznaczył szef PiS.

Kaczyński podkreślił jednocześnie, że Platforma musi skończyć z agresją w polityce. „Oczywiście powinniśmy rozmawiać i ten styl uprawiania polityki, którego symbolem może być pan Niesiołowski, ale można by tych symboli przedstawić więcej – niestety w Platformie był on bardzo rozpowszechniony, można powiedzieć, że był on zaplanowany przez Platformę – ta niebywała agresja powinna się skończyć” – mówił Kaczyński.

„Czekamy na to, że w pierwszym rzędzie ław poselskich PO przestanie siedzieć człowiek, który nieustannie urąga, obraża tych, którzy przemawiają, jeżeli są z opozycji, a w szczególności, jeżeli są z PiS” – dodał Kaczyński.

Zadeklarował, że nie unika debaty. „Gdyby przedtem pani Kopacz dotrzymała słowa i zmusiła ministra rolnictwa Marka Sawickiego do debaty z panem Januszem Wojciechowskim – naszym europosłem, a przedtem prezesem NIK, wicemarszałkiem i kiedyś także prezesem PSL, to naprawdę byłoby świetnie. Sądzę, że jeśli do tej debaty dojdzie, to otworzy się droga także do tej drugiej” – zaznaczył Kaczyński.

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak wyraził w poniedziałek wątpliwość dotyczącą propozycji Kopacz. „Zastanawiamy się, o co w tym wszystkim chodzi” – powiedział. Przypomniał, że w ostatni piątek Kaczyński zaproponował premier rozmowę na temat trudnej sytuacji osób zadłużonych we frankach szwajcarskich.

„Jest propozycja zmiany ustawy Prawo bankowe przygotowana przez klub PiS, propozycja została złożona, w odpowiedzi słyszymy, że co prawda ma być debata, ale na inny temat. Skąd nagle pojawia się sprawa budżetu obywatelskiego? Bo trwa kampania samorządowa? Czyli to zaproszenie do uczestniczenia w kampanii samorządowej PO, tak? Tego nie wiem i chciałbym usłyszeć to w szczegółach” – powiedział Błaszczak.

W ubiegły piątek szef PiS wyraził gotowość do współpracy z premier Kopacz w sprawie pomocy osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Oświadczył wtedy m.in., że jeśli współpraca rządu i opozycji byłaby możliwa, „byłoby to lepiej dla Polaków”. Zapowiedział też, że oprócz współpracy w sprawie problemów osób zadłużonych we frankach szwajcarskich, PiS będzie proponował współpracę także w innych kwestiach.(PAP)

Na zdjęciu:

Jarosław Kaczyński fot.Sergey Dolzhenko/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*