Ipsos: PiS – 43,6 proc. i 239 mandatów; KO – 27,4 proc. i 130 mandatów

Ipsos: PiS – 43,6 proc. i 239 mandatów; KO – 27,4 proc. i 130 mandatów

 

Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) z poparciem 43,6 proc. zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Polsce, co oznacza możliwość samodzielnych rządów – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły: Koalicja Obywatelska (KO) – 27,4 proc.; Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) czyli Lewica – 11,9 proc.; Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) z Kukiz ’15 – 9,6 proc.; Konfederacja – 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się – to według sondażu Ipsos – wszystkich pięć komitetów startujących w wyborach parlamentarnych 2019 wchodzi do Sejmu. PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD – 43, PSL – 34, a Konfederacja – 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) informowała w niedzielę, że wyniki wyborów udostępni w poniedziałek wieczorem lub we wtorek rano czasu polskiego.
W Chicago w niedzielę wieczorem czasu lokalnego jeszcze nie było wiadomo, czy prof. Marek Rudnicki wygrał urząd senatora RP. Jak dowiedziała się nasza gazeta wyniki zbiorcze z okręgu chicagowskiego przekaże Ambasada w Waszyngtonie i PKW, gdy będą dostępne.

– Mimo potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów parlamentarnych. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wynik daje ogromny społeczny mandat PiS.

– Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy, ale pamiętajcie – to są tylko badania, to nie jest jeszcze zwycięstwo ostateczne, ale mimo wszystko mamy powody do radości, bo mimo tego potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma – mówił szef PiS.

Kaczyński dodał, że jeśli wyniki sondażowe się utrzymają to dobra zmiana będzie kontynuowana. – Ale jeśli przed nami kolejne cztery lata rządzenia, to czeka nas najpierw refleksja nad tym wszystkim, co się udało, o czym mówiliśmy, ale także nad tym, co się nie udawało i co spowodowało, że poważna część społeczeństwa jednak uznała, że nie należy nas popierać, mimo przecież zupełnie ewidentnych i oczywistych osiągnieć – powiedział szef PiS.

Jak dodał, to jest powód, aby dążyć do tego, by sytuację w kraju poprawić, by politycy Zjednoczeniowej Prawicy stali się ,,lepsi z punktu widzenia społeczeństwa, by te wszystkie rzeczy, które osłabiają nasze możliwości, zostały wyeliminowane” – dodał.

Z kolei premier Morawiecki mówił, że wynik daje PiS ,,ogromny, społeczny mandat”. – Mimo tych wielu przeciwności – wiatr nam wiał w oczy przez cztery lata, droga z plecakiem kamieni pod górę, kręta droga pod górę, a jednak pokazaliśmy znaczący, ogromny przyrost zaufania społecznego – powiedział.

Premier podziękował wszystkim Polakom, również tym, którzy głosowali na konkurentów PiS. – Będziemy starali się ich w ciągu czterech lat przekonywać do naszej wizji rozwoju, do naszej wizji rozwoju Polski. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Polakom – oświadczył Morawiecki.

Lewica wraca do Sejmu, to wielki sukces – podkreślali liderzy Lewicy. Będziemy bronić konstytucji – zapewniał Włodzimierz Czarzasty. Jarosław Kaczyński ma problem, bo będzie w Sejmie odważana opozycja – mówił Adrian Zandberg. Pokażemy, że Polska może być otwarta i tolerancyjna – zadeklarował Robert Biedroń.

Według sondażu Ipsos, frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów.(PAP, inf. wł.)

Na zdjęciu: Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w sztabie wyborczym PiS
fot. Radek Pietruszka/EPA-EFE/Shutterstock

Categories: Polska
Tags: polska, wybory

Comments

  1. Stefan
    Stefan 14 października, 2019, 07:42

    Mam pytanie dlaczego wszystkie komentarze dosmucacza sa publikowane natychmiast a moje w wiekszosci nigdy sie nie pojawiaja lub po kilku dniach pomimo tego ze nie sa obrazliwe ani nicenzuralne Napiszcie cz wy tez tak macie Czy gazeta dziennik zwiazkowy popiera tylko partie trumpa bo partii republikanskiej juz nie ma Kult jednostki zawsze sie konczyl zle co pokazuje historia

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*