Gubernator generalny Kanady od czwartku z wizytą w Polsce

Gubernator generalny Kanady od czwartku z wizytą w Polsce

Gubernator generalny Kanady David Johnston wraz małżonką przybędzie w czwartek z czterodniową wizytą do Polski. Odwiedzi Warszawę i Kraków; spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkami Sejmu i Senatu.

Wizyta gubernatora Johnstona rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane jest spotkanie pary prezydenckiej z gubernatorem i jego żoną oraz rozmowy plenarne. Komorowski i Johnston spotkają się z mediami. Gubernator złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza i spotka się ze studentami i kadrą Szkoły Głównej Handlowej.

W czwartek po południu Johnston spotka się z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim. Wieczorem prezydent Komorowski wyda w Pałacu Prezydenckim oficjalny obiad na cześć gubernatora i jego małżonki.

W piątek rano Johnston będzie rozmawiał z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i złoży kwiaty przy pomniku Two Rock Memorial przy ambasadzie Kanady w Warszawie. Po południu gubernator weźmie udział w lunchu z członkami Polsko-Kanadyjskiej Izby Handlowej, a także z prezydentem Komorowskim będzie uczestniczył w Polsko-Kanadyjskim Panelu Innowacyjności na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W sobotę gubernator z małżonką odwiedzi Kraków. Zwiedzi Zamek na Wawelu i weźmie udział w spotkaniu „Energia i Innowacja: klucz do przyszłości” na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Słynne skarby wawelskie, takie jak szczerbiec czy arrasy Zygmunta Augusta, znajdowały się przez dwie dekady pod opieką rządu kanadyjskiego. Wróciły do Polski w 1961 r.

W niedzielę Johnston zwiedzi były nazistowski obóz Auschwitz-Birkenau.

W czasie wizyty pierwsza dama Anna Komorowska i żona kanadyjskiego gubernatora Sharon spotkają się natomiast z przedstawicielami polskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz wezmą udział w uroczystości wręczenia stypendiów Fundacji „Polish Orphans Charity”.

Rozmowy – jak zaznaczono na stronie internetowej gubernatora generalnego Kanady – mają dotyczyć m.in. rozwoju wymiany handlowej i inwestycji między Polską a Kanadą. Johnston będzie chciał podkreślić współpracę innowacyjną, głównie w obszarze sektora energetycznego, gdzie Kanada może odgrywać ważną rolę w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Ambasador Polski w Kanadzie Marcin Bosacki zaznaczył w rozmowie z PAP, że to kolejna wizyta polityka z Kanady w Polsce w ostatnim czasie. W kwietniu w Polsce gościł szef MSZ Kanady John Baird, a w czerwcu premier Stephen Harper.

„To świadczy o wadze stosunków polsko-kanadyjskich. Kanada jest naszym strategicznym partnerem” – podkreślił Bosacki.

Według Bosackiego, Johnston będzie rozmawiał m.in. o rozwoju relacji gospodarczych między Polską a Kanadą. Ambasador zwrócił uwagę na obecność w naszym kraju takich kanadyjskich koncernów jak Bombardier. Z kolei – jak zauważył – w Kanadzie działa coraz więcej firm z Polski, szczególnie z branży spożywczej. Bosacki dodał, że jeszcze w tym roku możliwy byłby import polskich jabłek na rynek kanadyjski.

Bosacki podkreślił, że gubernator będzie rozmawiał z prezydentem Bronisławem Komorowskim o kryzysie na Ukrainie. Przypomniał o wspólnej inicjatywie rządów Polski i Kanady: Polsko-Kanadyjskim Programie Wsparcia Demokracji, adresowanym do mieszkańców Ukrainy. W czasie pobytu w Polsce John Baird zapowiedział, że do końca 2016 r. kanadyjska administracja przeznaczy na działania na Ukrainie prawie 15 mln zł.

Ambasador zapytany, czy można się spodziewać nowej polsko-kanadyjskiej inicjatywy odpowiedział, że prowadzone są na ten temat rozmowy.

Johnston urodził się w 1941 r. w Sudbury w Ontario. Od 1974 r. był dziekanem katedry prawa Uniwersytetu Zachodniego Ontario. Później pracował m.in. ma uniwersytecie McGill i Uniwersytecie Waterloo.

Jego specjalizacja to regulacje papierów wartościowych, technologie informatyczne i prawo korporacyjne. Jest autorem i współautorem 24 książek i ma doktorat honoris causa blisko 20 uniwersytetów. Jest żonaty, ma pięć córek i 11 wnuków. 1 października 2010 r. został zaprzysiężony jako 20. gubernator generalny Kanady.

Kanada to monarchia konstytucyjna, gdzie rozdzielone są obowiązki głowy państwa i szefa rządu. Kanadyjski parlament składa się z trzech części: Korony, reprezentowanej przez gubernatora generalnego, Senatu i Izby Gmin.

Jednym z najważniejszych obowiązków gubernatora generalnego jest zapewnienie, by Kanada zawsze miała premiera i rząd, którzy mają zaufanie parlamentu. Przewodniczy m.in. zaprzysiężeniu premiera i ministrów. (PAP)

fot.Saul Martinez/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*