Gronkiewicz-Waltz: w czwartek sesja rady miasta ws. pomnika smoleńskiego

fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

W czwartek odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy poświęcona lokalizacji pomnika smoleńskiego – powiedziała we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy chce, by pomnik stanął na rogu ulic Trębackiej i Focha.

Rada – zwołana na wniosek prezydent stolicy – rozpocznie się o godz. 15. „Będzie sesja nadzwyczajna, rada miasta zajmie się lokalizacją pomnika” – powiedziała Gronkiewicz-Waltz na wtorkowej konferencji prasowej.

W drugiej połowie lutego prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z reprezentantami części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej – sygnatariuszami skierowanego do niego w październiku ub.r. listu ws. budowy pomnika. W spotkaniu uczestniczyła także prezydent Warszawy.

Po spotkaniu Gronkiewicz-Waltz poinformowała o lokalizacji na rogu ul. Trębackiej i Focha – między pl. Piłsudskiego a Krakowskim Przedmieściem. Jak zaznaczyła, taka lokalizacja została zaakceptowana przez przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, którzy wzięli udział w spotkaniu u prezydenta.

Nie wszyscy bliscy ofiar katastrofy zgadzają się za zaproponowaną lokalizację. Społeczny komitet zrzeszający rodziny ofiar uważa, że pomnik powinien stanąć przy Krakowskim Przedmieściu.

Gronkiewicz-Waltz we wtorek powiedziała, że liczy na poparcie lokalizacji róg Trębackiej i Focha przez radnych PO. „Myślę, że radni Platformy przegłosują tę lokalizację, na pewni będą głosować +za+, natomiast, co do innych radnych, trudno mi w tej chwili o tym mówić, jak będą głosować radni PiS” – powiedziała prezydent stolicy.

Przewodniczący klubu radnych PiS Jarosław Krajewski powiedział PAP, że radni z jego klubu w środę zdecydują, czy poprą zaproponowaną lokalizację.

„Jako radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy podejmiemy decyzję na jutrzejszym posiedzeniu klubu. W tym momencie mogę zapewnić, że szczególnie istotne są dla nas opinie ze strony wszystkich rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej nt. proponowanej lokalizacji pomnika na tyłach Ministerstwa Kultury” – powiedział Krajewski.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że po ewentualnym zaakceptowaniu lokalizacji pomnika, następnym krokiem będzie powołanie komisji konkursowej. Pytana, kiedy może do tego dojść, powiedziała, że jak najszybciej po decyzji o lokalizacji. „Myślę, w ciągu tygodnia, dziesięciu dni powołamy taką komisję” – dodała.

Ratusz chciałby – mówiła – aby w komisji byli m.in. architekci i przedstawiciele rodzin smoleńskich oraz prezydenta RP. „Chcielibyśmy, żeby przedstawiciele rodzin, czy to będą sami przedstawiciele, czy ewentualnie jakiś architekt przez nich powołany, to już jest do ich decyzji, oczywiście tak samo pan prezydent zdecyduje, czy to będzie ktoś z kancelarii czy jakiś architekt” – powiedziała.

Zaznaczyła, że chciałaby, żeby w skład komisji wchodziło nie więcej niż dziewięć osób. „Ale jak będzie konieczność więcej, to jestem oczywiście na to otwarta” – powiedziała prezydent Warszawy.

10 kwietnia minie piąta rocznica katastrofy pod Smoleńskiem, w którym zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński. Ofiary katastrofy smoleńskiej upamiętnia m.in. pomnik na warszawskim Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Z inicjatywy środowisk akademickich powstał też pomnik w warszawskim kościele św. Anny; jego centralną część stanowi drewniany krzyż, który w 2010 r. stał przed Pałacem Prezydenckim. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*