Chrzanowski dla PAP: składam dymisję z funkcji szefa KNF

Chrzanowski dla PAP: składam dymisję z funkcji szefa KNF

Szef KNF Marek Chrzanowski poinformował we wtorek PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji. Jak dodał, czyni to „z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa”.

Wtorkowa „Gazeta Wyborcza” napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł; Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. Na środę rano do KPRM Chrzanowskiego wezwał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zażądał też natychmiastowych wyjaśnień od szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji.

„W związku z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami oraz oskarżeniami wysuwanymi przez pana Leszka Czarneckiego, będącymi w sposób niebudzący wątpliwości prowokacją dokonaną przez układ pragnący zdyskredytować moją osobę jako przewodniczącego KNF w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków, z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa, składam dymisję z pełnionej przeze mnie funkcji” – podkreślił Chrzanowski.

Równocześnie oświadczył, że podjął kroki prawne „w związku z fałszywymi oskarżeniami” naruszającymi jego dobre imię i godzącymi w zaufanie publiczne dla kierowanego przeze niego urzędu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował we wtorek, że Mateusz Morawiecki wezwał na środę rano do KPRM przewodniczącego KNF, a w spotkaniu weźmie udział również koordynator służb specjalnych minister Mariusz Kamiński. Wcześniej szef KPRM informował, że premier wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku z enuncjacjami prasowymi, które się pojawiły.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP dodała, że „jeżeli zarzuty wskazane przez dziennikarzy w całości lub części potwierdzą się, wobec osób odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte konsekwencje wynikające z przepisów prawa”.

Sam Chrzanowski – który przebywał służbowo w Singapurze – deklarował wcześniej w rozmowie z RMF FM, że „nie rozważa rezygnacji”.

Natomiast Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w oświadczeniu stwierdził, iż odczytuje opisane w artykule „GW” działania Czarneckiego „jako próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczy brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury przez p. Czarneckiego w marcu br., do czego był zobowiązany w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF”.

„Informacje te pojawiają się w momencie, kiedy media donoszą o problemach związanych z procesem dystrybucji instrumentów finansowych spółki GetBack SA przez Idea Bank SA i potencjalnych działaniach Komisji Nadzoru Finansowego w tym zakresie. Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi oskarżeniami wysuwanymi przez p. Czarneckiego oraz w związku ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego” – głosi oświadczenie KNF.

We wtorek PO zażądała powołania komisji śledczej ds. KNF i Getin Noble Banku.

Według „GW” z nagrania, którego stenogram Czarnecki – właściciel Getin Noble Bank i Idea Bank – przekazał prokuraturze wraz z zawiadomieniem o przestępstwie, wynika, że Chrzanowski miał proponować mu następujące przysługi: usunięcie z KNF Zdzisława Sokala – przedstawiciela prezydenta w Komisji i szefa Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – bo jest on zwolennikiem przejęcia banków Czarneckiego przez państwo; złagodzenie skutków finansowych zwiększenia tzw. stopy podwyższonego ryzyka (kosztowało to bank ok. 1 mld zł) oraz życzliwe podejście KNF i NBP do planów restrukturyzacji banków Czarneckiego.

W zamian bankier miałby zatrudnić prawnika wskazanego przez Chrzanowskiego, którego sugerowane wynagrodzenie – „powiązane z wynikiem banku” – miałoby wynosić 1 proc. wartości Getin Noble Banku, czyli ok. 40 mln zł.

Zgodnie z ustawą o nadzorze nad rynkiem finansowym, Prezes Rady Ministrów odwołuje przewodniczącego Komisji przed upływem kadencji wyłącznie w przypadku: prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo lub przestępstwo skarbowe; rezygnacji ze stanowiska; utraty obywatelstwa polskiego lub utraty zdolności do pełnienia powierzonych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, trwającej dłużej niż 3 miesiące. (PAP)

Na zdjęciu: Marek Chrzanowski
fot.Wikipedia

Categories: Polska

Comments

 1. Yaroon
  Yaroon 13 listopada, 2018, 14:02

  Opozycja w Polsce prawie nie istnieje. PO i safanduła Schetyna, wyjątkowy tchórzliwy kalkulator -nie liczy się. Pyzata Lubnauer i ta druga gąska Pihowicz znikną po wyborach jak Palikot i jego kociarnia czyli palikociarnia. PiS jednak potyka się o własne nogi. Manekiny prezesa nie ogarniają tematu, nie panują nad sytuacją w kraju. Zamiast np. do komisji przy aferze Amber Gold wziąć stare prokuratorskie wygi – to wzięli gówniarzy, którzy w czasie przesłuchania Tuska, klikali sobie na smartfonach. To kpina z Komisji Sejmowej, nie pierwszy raz zresztą.

  Reply this comment
 2. Normals
  Normals 14 listopada, 2018, 18:21

  Jak tam się mają teraz wszyscy których bulwersowaly ośmiorniczki za czasów PO? Ile ton ośmiorniczek można kupić za 40 milionów? Dojna zmiana zamienia ustrój Polski w putinowska oligarchie czyli państwo mafijne, gdzie żeby robić interesy trzeba opłacać władzę inaczej zostaniesz zniszczony i pozbawiony majątku. Oglądałem jakiś czas temu dokument o Putinie, o tym jak doszedł do władzy, jak ukrywa majątek i jak cała machina państwowa kontroluje wszelkie gałęzie gospodarki i przejmuje majątki niepokornych biznesmenów. Dokładnie w tym samym kierunku poszedł na Węgrzech Orban a teraz ten mechanizm wprowadza w Polsce dojna zmiana…..

  Reply this comment
 3. Yaroon
  Yaroon 15 listopada, 2018, 00:50

  Jakoś dużo krzyku nie było, że za czasów Jelcyna, Rosję rozkradali rosyjscy oligarchowie pochodzenia żydowskiego. Nastał Putin i dał Żydkom po łapach…zwrócisz majątek, albo do łagru. Oczywiście zapijaczony Jelcyn był na rękę Zachodowi. Jakoś tak się stało, że bez fałszowania wyborów Putin ma poparcie 80% Rosjan. Ukrainę Amerykanie chcieli mieć jako bazę wypadową, no to na takie harce Putin nie pozwolił i ją „skroił”. W Polsce 85% prasy jest w rękach Niemców i zachodnich firm, podobnie było w Polsce. Podobnie było w Rosji. Putin widząc ekspansję pogonił zachodnie wydawnictwa i kapitał (udział) nie rosyjski nie może przekraczać chyba 40 %. Wiadomo, że to się Zachodowi nie podoba. Stąd te sankcje, ale one co podkreślają ekonomiści w dłuższym czasie wychodzą Rosjanom na korzyść. Wzięli się do roboty, a nie tylko prawie wszystko kupować na Zachodzie za rosyjską ropę.

  Reply this comment
 4. Yaroon
  Yaroon 15 listopada, 2018, 01:44

  Tekst poprawiony. Dużo krzyku nie było, że za czasów Jelcyna, Rosję rozkradali rosyjscy oligarchowie pochodzenia żydowskiego. Nastał Putin i dał żydkom po łapach. Dał wybór: zwrócisz majątek, albo do łagru?! Oczywiście zapijaczony Jelcyn był na rękę Zachodowi. Nastał Putin z poparciem przekraczającym 80% . Powiedział: stop, Rosja wraca do gry! Amerykanie, którzy podpisali, że nie będzie ekspansji na Wschód, słowa nie dotrzymali i zaczęli nowe państwa z radzieckiego bloku wcielać do swojej strefy wpływów, montując tam bazy wojskowe. Otoczona Rosja poczuła zagrożenie, gdy z Ukrainy Amerykanie chcieli zrobić bazę wypadową. Na takie harce Putin nie pozwolił i „skroił” zdemoralizowaną Ukrainę. W Polsce 85% prasy jest w niemieckich rękach i zachodnich firm, podobnie było w Rosji. Putin widząc ekspansję zachodu pogonił wydawnictwa nie-rosyjskie i nakazał, że kapitał zachodni, nie może przekraczać chyba 40 %. Wiadomo, że to się Zachodowi nie podoba. Stąd te sankcje, ale one (co podkreślają ekonomiści) w dłuższym czasie wychodzą Rosjanom na zdrowie. Wzięli się do roboty, zaczęli wytwarzać swoje produkty, a nie prawie wszystko kupować na Zachodzie za rosyjską ropę.

  Reply this comment
 5. Yaroon
  Yaroon 17 listopada, 2018, 06:54

  Nowe fakty podaje dawny minister w rządzie PiS-u Rooooman Giertych, kreatura jakkolwiek pojętego polityka, obecnie zagorzały przeciwnik (?) PiS. Otóż ta sprzedajna szuja ujawniła nowe nagrania z rozmów Chrzanowskiego z Czarneckim. Wiadomo, że chodzi o „podgrzewanie tematu”.

  Reply this comment
 6. Yaroon
  Yaroon 18 listopada, 2018, 18:08

  A afera się rozwija i wciągnęła prezesa NBP Glapińskiego. Kto jeszcze „umoczony”…a może bankster?

  Reply this comment
  • Barbara z Florydy
   Barbara z Florydy 19 listopada, 2018, 09:22

   yaroon —— czy ty nie masz co innego robic, tylko „siedziec” na tej stronie? Przeciez nie mieszkasz tutaj tylko podobno w Szczecinie, a to troche „daleko” od USA?…….:)

   Reply this comment
 7. Yaroon
  Yaroon 19 listopada, 2018, 10:03

  Piszę (może zauważyłaś?! 🙂 o sprawach polskich dla Polaków. Powinnaś być wdzięczna (tłumoczku) że po przyjściu ze sprzątania bogatych, żydowskich domów, dowiadujesz się czegoś o Polsce i to z pierwszej ręki, autentyczny, prawdziwy w miarę rzetelne wieści – a nie jakiś produkt medialny.

  Reply this comment
 8. Andrzej
  Andrzej 20 listopada, 2018, 08:39

  Chrzanowski podobno na złamanie karku uciekał z KNF do którego wpadł prosto z lotniska. A tak w ogóle to obawiam się tego, że ani ta ani żadna inna afera nie zaszkodzi PiS na tyle aby przegrali wybory. Mają rzesze pretorianów – beneficjentów 500 plus dla których tylko to jest ważne. Jeszcze podobno będą mieli pretorianów w postaciach najbiedniejszych emerytów którym mają dołożyć 1000 złotych. I co? Wygrana w kieszeni.

  Reply this comment
 9. Yankes
  Yankes 20 listopada, 2018, 14:09

  ….mozna dolozyc kazdemu aktorowi – po 500 plus ( bo czesto wykonuja dwie prace np teatr i marsze protestacyjne ) i ciezko jest….a po 1000 plus wszystkim celebrytom – bo lakier do wlosow i pomatki szybko sie koncza…..

  Reply this comment
 10. Yaroon
  Yaroon 20 listopada, 2018, 15:54

  GOOD BYE !

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*