CBOS: prezydent elekt Andrzej Duda liderem rankingu zaufania

Andrzej Duda (w środku) fot.Radek Pietruszka/EPA

Andrzej Duda (w środku) fot.Radek Pietruszka/EPA

Prezydentowi elektowi Andrzejowi Dudzie ufa 57 proc. badanych przez CBOS; na kolejnych miejscach w rankingu zaufania znaleźli się ex aequo prezydent Bronisław Komorowski i Paweł Kukiz – ufa im po 52 proc. ankietowanych.

Rekordzistami jeśli chodzi o poziom społecznej nieufności są lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke (56 proc. negatywnych wskazań) i lider Twojego Ruchu Janusz Palikot (55 proc.).

To pierwszy sondaż CBOS dot. zaufania do polityków po wyborach prezydenckich. W porównaniu do poprzedniego badania (realizowanego w maju między I i II turą wyborów) notowania prezydenta elekta trochę wzrosły (ufa mu o 3 pkt proc. więcej badanych); osłabł krytycyzm i mniejszy jest odsetek osób nieufających prezydentowi elektowi – o 6 pkt. proc. (nie ufa mu 18 proc. ankietowanych).

Pozycję lidera z poprzedniego badania stracił Paweł Kukiz; zaufanie do tego polityka deklaruje obecnie o 6 pkt proc. badanych mniej niż w maju. Więcej też osób mu nie ufa (wzrost o 5 punktów). Kukiz wciąż jednak pozostaje jednym z polityków cieszących się największym zaufaniem społecznym – nieufność w stosunku do niego wyraża zaledwie 17 proc. ankietowanych – podaje CBOS.

Nieznacznie spadło zaufanie do urzędującego prezydenta (o 2 punkty procentowe), nie przybyło też znacząco badanych, którzy mu nie ufają (wzrost o 1 punkt w stosunku do ocen rejestrowanych po pierwszej turze wyborów) – obecnie Komorowskiemu nie ufa mu 30 proc. badanych.

Premier Ewie Kopacz ufa 41 proc. ankietowanych (spadek zaufania o 1 pkt proc.); nie ufa zaś 36 proc. badanych (spadek nieufności o 2 pkt proc.). Szefowi MSZ Grzegorzowi Schetynie ufa 35 proc. badanych (wzrost o 5 pkt proc.); nie ufa mu 25 proc. (bez zmian).

Na kolejnych miejscach znaleźli się liderzy prawicy. Prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu ufa 32 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.); nie ufa mu 46 proc. (to mniej o 4 pkt proc.). Zbigniewowi Ziobrze ufa 31 proc. (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu – 38 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.). Wiceszefowej PiS, kandydatce tej partii na premiera Beacie Szydło ufa 30 proc. badanych (nie było pomiaru w maju). Nieufność w stosunku do niej wyraża 14 proc. ankietowanych. Nie zna Szydło 35 proc. ankietowanych.

Radosławowi Sikorskiemu ufa 28 proc. ankietowanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 40 proc. badanych (wzrost o 3 pkt. proc.). Jarosławowi Gowinowi ufa 27 proc. (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 28 proc. badanych.

Wicepremierowi, szefowi PSL Januszowi Piechocińskiemu ufa 26 proc. badanych (wzrost zaufania o 3 pkt proc.); nie ufa mu 22 proc. (więcej o 1 pkt proc.). Zaufanie do szefa SLD Leszka Millera i marszałka Senatu Bogdana Borusewicza deklaruje po 24 proc. badanych – wzrost odpowiednio o 1 i 2 pkt proc. Millerowi nie ufa 45 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.), a Borusewiczowi – 12 proc. (bez zmian).

Wicepremier, minister obrony Tomasz Siemoniak cieszy się zaufaniem 19 proc. ankietowanych (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu 10 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Siemoniaka nie zna 52 proc. badanych.

Z kolei szefowi Twojego Ruchu Januszowi Palikotowi ufa 19 proc. badanych (bez zmian); nie ufa mu 55 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.) Liderowi partii KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu ufa 18 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 56 proc. badanych (bez zmian).

Ministrowi pracy Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi ufa 17 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.); nie ufa mu 9 proc. (spadek o 1 pkt proc.). Szefowi resortu finansów Mateuszowi Szczurkowi ufa 16 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.); nie ufa mu 10 proc. (spadek o 2 pkt proc.). Ministrów pracy i finansów nie zna po 59 proc. badanych.

Byłemu ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi ufa 15 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.); nie ufa mu 41 proc. (wzrost o 5 pkt proc.). Współprzewodniczącej TR Barbarze Nowackiej ufa 14 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa jej 8 proc. Nie zna Nowackiej 58 proc. badanych.

Twórcy NowoczesnejPL Ryszardowi Petru ufa 14 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 10 proc. Nie zna Petru 57 proc. badanych. Wiceszefowi MSZ ds. europejskich Rafałowi Trzaskowskiemu ufa 6 proc. badanych (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 3 proc. Tego polityka nie zna 80 proc. badanych.

Sekretarzowi generalnemu SLD Krzysztofowi Gawkowskiemu ufa 4 proc. (brak pomiaru w maju); nie ufa mu 4 proc. Nieznajomość tego polityka deklaruje 83 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 11–17 czerwca roku na liczącej 1011 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*