CBOS: poparcie dla PO – 32 proc., PiS – 24 proc.

CBOS: poparcie dla PO – 32 proc., PiS – 24 proc.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, na PO zagłosowałoby 32 proc. badanych, a na PiS 24 proc. – wynika z sondażu CBOS, przeprowadzonego po wyborach do PE. Do Sejmu weszłoby też PSL – z 6 proc. oraz SLD i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego – z 5 proc. poparcia.

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk fot.Grzegorz Jakubowski/EPA

Szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk fot.Grzegorz Jakubowski/EPA

W porównaniu z poprzednim badaniem przeprowadzonym przez CBOS w maju – przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, PO zyskała 5 pkt proc., natomiast PiS zyskało 1 pkt proc. Tym samym – jak zauważa CBOS – przewaga PO nad PiS zwiększyła się z 4 do 8 pkt proc.

W czerwcu poparcie dla SLD spadło o 4 pkt proc., a notowania PSL wzrosły o 2 pkt proc. Z kolei poparcie dla partii Janusza Korwin-Mikkego od trzech miesięcy utrzymuje się na niezmiennym poziomie.

Poniżej wyborczego progu znalazły się w sondażu m.in.: Solidarna Polska (3 proc., wzrost o 2 pkt proc.), Twój Ruch (1 proc., spadek o 2 pkt. proc.) i Polska Razem (1 proc., spadek o 1 pkt. proc.).

Jak podkreślił CBOS, po wyborach zmniejszył się odsetek wyborców niezdecydowanych – osób, które deklarują udział w głosowaniu do Sejmu i Senatu, ale nie mają jasno określonych preferencji partyjnych. Brak sprecyzowanych sympatii partyjnych deklaruje 20 proc. badanych (o 4 pkt. proc. mniej niż w maju).

Ponadto według CBOS niedawne wybory do Parlamentu Europejskiego, które zgromadziły przy urnach wyborczych zaledwie niespełna 24 proc. uprawionych do głosowania, nie spowodowały wzrostu zainteresowania udziałem w głosowaniu do Sejmu i Senatu.

Jak wynika z sondażu, 52 proc. badanych na pewno wzięłoby udział w wyborach (wzrost o 1 pkt proc.); 32 proc. ankietowanych na pewno nie wzięłoby udziału w głosowaniu (wzrost o 1 pkt proc.). 16 proc. respondentów nie wie, czy poszłaby do urn wyborczych (spadek o 2 pkt proc.).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5–11 czerwca na liczącej 1044 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: CBOS, PiS, PO, poparcie

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*