CBOS: najgorsze w bieżącej kadencji oceny Sejmu; stabilne prezydenta

fot.Paweł Supernak/EPA

fot.Paweł Supernak/EPA

50 proc Polaków w maju było zadowolonych z prezydentury Andrzeja Dudy, krytykuje ją 39 proc. – wynika z sondażu CBOS. O pracy posłów dobrze mówi 59 proc. badanych, 24 proc – źle; to najgorsza ocena Sejmu w tej kadencji. Zarówno oceny prezydenta jak i TK pozostają stabilne.

W ciągu ostatnich pięciu miesięcy notowania głowy państwa pozostają stabilne – informuje CBOS. W maju co drugi badany (50 proc.) deklaruje zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy, natomiast krytykuje ją niemal dwie piąte (39 proc.). 11 proc. nie ma wyrobionego zdania nt. działalności prezydenta. W kwietniu było to odpowiednio: 49 proc. pozytywnych ocen i 37 proc. negatywnych; w styczniu odpowiednio 47 proc. i 38 proc.

Niezadowolonych z działalności Sejmu jest 59 proc. respondentów; 24 proc. jest zadowolonych z pracy posłów. Negatywne oceny Sejmu wzrosły w porównaniu z kwietniem o 5 pkt. proc., a odsetek tych, którzy dobrze oceniają pracę posłów spadł o 6 punktów proc. Nie ma wyrobionego zdania nt. działalności Sejmu – 17 proc. badanych.

W mniejszym stopniu pogorszyły się opinie o pracy Senatu, o którym złe zdanie ma obecnie niemal połowa Polaków (48 proc., wzrost o 2 punkty proc.), a dobre – ponad jedna czwarta (26 proc., spadek o 3 punkty proc.). Trudno powiedzieć – tak na pytanie o ocenę Senatu odpowiedziało 26 proc.

Polacy podzieleni są w postrzeganiu Trybunału Konstytucyjnego. Działalność TK ocenia pozytywnie ponad jedna trzecia badanych (35 proc.), negatywnie – niespełna jedna trzecia (32 proc.), a 33 proc. nie ma wyrobionego zdania o tej instytucji. W porównaniu z badaniem kwietniowym CBOS ws. TK nie odnotował zmian.

W maju, po raz pierwszy CBOS poddał ocenie funkcjonowanie Sądu Najwyższego. W ostatnim czasie Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której zaleca respektowanie wydanych, a nieopublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, co sprawiło, że SN stał się w pewnym stopniu stroną politycznego konfliktu – podaje CBOS.

Ponad jedna trzecia badanych (35 proc.) ocenia SN pozytywnie, a ponad jedna czwarta (28 proc.) – negatywnie. Niemal dwie piąte respondentów (37 proc.) nie potrafi ocenić funkcjonowania tej instytucji.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 maja na liczącej 1100 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Polska
Tags: CBOS, ocena, Sejm

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*